Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Tajemství turbíny a dvou čínských návštěv

Autor: pPelamis/European Marine Energy Test Centre
Autor: pPelamis/European Marine Energy Test Centre

Zauvažujme nad následujícím sledem událostí: na konci ledna roku 2011 navštívil skotskou firmu Pelamis čínský vicepremiér. Pelamis vyvíjela turbínu, která měla se zcela unikátní účinností přeměňovat energii mořských vln na elektrickou, a inovativní firma tak zaujala čínské vladaře. Návštěva proběhla dobře, jak říká zápis skotské vlády: “Večeře na hradě s ochutnávkou whisky, skotské tance, korunovační klenoty.”

Na konci března toho roku proběhla v sídle Pelamisu další návštěva, tentokrát v noci, a výsledkem byly vylomené dveře a pět ukradených notebooků. To bylo nepříjemné, trochu podivné. Ale nijak vážné.  Ovšem Číňané pak do Pelamisu neinvestovali, jak firma doufala. Místo toho se o pár let později začaly objevovat obrázky s usměvavými čínskými inženýry - a zařízením, které je přesnou kopií toho, které vyvíjel Pelamis (jenž mezitím zkrachoval).

Samozřejmě nikdo z firmy ani úřadů “nechce spekulovat”, jak píše britský Guardian. To menu také nechce, takže jen zapojí běžnou představivost. Čínská delegace okoukla skotský projekt. Se vší zdvořilostí viděli, co šlo, pak následovaly skotské tance. Potom proběhly pekingské porady, co bude lepší: Investovat do skotské firmy, anebo projekt důvěřivým Evropanům ukrást? S pružností, kterou dnes mnoho západních politiků na čínské politické elitě obdivuje, padlo rychlé rozhodnutí, že účinnější než investice bude tajná služba.

Za pár let je tedy přesná kopie na světě, projekt nazvaný Drak 1 (jak jinak) je stále ve vývoji. Pelamis už svou turbínu nevyvíjí  - i když se firma přetvořila v jinou, která se obnovitelné energii rovněž věnuje. Všem budovatelům nových hedvábných stezek tedy nepřejeme ani tak zdar, jako spíš obezřetnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].