pátek 19. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

První strany světových médií v pátek zaplavila tvář Juliana Assange. Švédská nejvyšší prokurátorka podala v pátek u Stockholmského okresního soudu žádost o zrušení jeho stíhání kvůli obvinění z údajného znásilnění. Oznámilo to podle agentury Reuters švédské státní zastupitelství s tím, že nebyla naděje na zatčení Assange v dohledné budoucnosti.

Zastupitelství následně doplnilo, že stáhlo evropský zatykač na Assange. Zakladatel serveru WikiLeaks obvinění ze znásilnění odmítá a kvůli případu se už sedm let ukrývá na půdě ekvádorské ambasády v Londýně. „Sedm let jsem byl zadržován bez obvinění, zatímco mé děti vyrůstaly. Nezapomenu ani neodpustím,“ reagoval Assange na Twitteru.

Stále se navíc obává, že Švédsko by ho následně mohlo vydat do Spojených států, kde mu hrozí vysoký trest za vyzrazení tajných informací skrze server WikiLeaks. Ekvádorskou ambasádu proto nejspíš neopustí ani nyní. Londýnská policie v pátek uvedla, že pokud to udělá, bude zatčen. Odvolává se na zatykač vydaný londýnským soudem z roku 2012. Assange se 29. června 2012 odmítl soudu podřídit a metropolitní policie je údajně „povinna zatykač naplnit, pokud by ambasádu opustil“.

Švédsko vyšetřovalo Assange sedm let. „Vrchní státní zástupkyně Marianne Ny rozhodla přerušit předběžné vyšetřování v případu podezření ze znásilnění, které se týká Juliana Assange,“ uvedla švédská prokuratura.

„Rozhodnutí nepokračovat ve vyšetřování jsme nepřijali proto, že bychom vyhodnotili všechny důkazy v tomto případu, ale proto, že nevidíme možnost ve vyšetřování pokročit,“ vysvětlila Ny na tiskové konferenci ve Stockholmu. „Nevyjadřujeme se k vině,“ dodala.

Ny rovněž prohlásila, že ukončení vyšetřování nijak nesouvisí s možným trestním stíháním Assange v USA. „Rozhodnutí, které bylo přijato, nemá nic společného s možným postupem americké vlády,“ řekla.

Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programovém arzenálu CIA.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Hackerské vydírání je poslední dobou velmi oblíbené. Svým rozsahem bezprecedentní útok z minulého týdne pomocí viru WannaCry je jednou ukázkou. Dalším je vydírání firmy Disney, že hackeři zveřejní ještě před premiérou pátý díl Pirátů z Karibiku, pokud studio nezaplatí tučné výkupně.

Především vydírání velkých firem je logické, je to vlastně nejjednodušší způsob hackerského zločinu. Rozhodně přímočařejší než postupně, pomalu a po haléřích vysávat peníze z bankovních účtů. V případě krádeže filmu či dat nějaké velké organizace je to prosté: jedna oběť, jasné položený požadavek, velká suma peněz najednou.

Jenže jak píše server Wired, je tu drobná potíž, protože se to nakonec nevyplácí. Z dlouhodobého hlediska je to marná strategie. Hackeři už totiž překročili jistou míru. V případě prvního takového útoku zavládne v napadané firmě panika, v případě druhé už menší - a ve všech dalších případech už oběti zvládají zločin vcelku s bravurou.

Navíc, nonšalance vyráží hackerům zbraně z rukou. Netflix byl vydírán, že pokud nezaplatí, unikne jeho seriál Orange is The New Black. Netflix byl odhodlán nezaplatit, hackeři hrozili, že to opravdu zveřejní. A protože Netflix nezaplatil, seriál unikl - a nic se vlastně nestalo. Další podstatná věc je publicita. Publicita vydírání škodí, nikdo nechce být viděn, jak vyjednává se zločinci.

Možná tedy vydírání velkých obětí odzvonilo. Což je dobrá zpráva pro velké oběti, ale možná ne pro oběti malé. Disney a jemu podobní už asi nezaplatí sto milionů dolarů výkupného. U malých jednotlivých obětí útoků je to jiné. Zaplatit sto dolarů a zbavit se starostí je lákavé a pochopitelné. Pokud takových lidí bude milion, z hlediska zločinců to vyjde nastejno. Útoků virem jako WannaCry tedy bude přibývat. Jak se jim bránit, to se dočtete v pondělním Respektu.