Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Švédsko už nebude stíhat Juliana Assange. Ale zatčení mu stále hrozí

Julian Assange • Autor: REUTERS
Julian Assange • Autor: REUTERS

První strany světových médií v pátek zaplavila tvář Juliana Assange. Švédská nejvyšší prokurátorka podala v pátek u Stockholmského okresního soudu žádost o zrušení jeho stíhání kvůli obvinění z údajného znásilnění. Oznámilo to podle agentury Reuters švédské státní zastupitelství s tím, že nebyla naděje na zatčení Assange v dohledné budoucnosti.

Zastupitelství následně doplnilo, že stáhlo evropský zatykač na Assange. Zakladatel serveru WikiLeaks obvinění ze znásilnění odmítá a kvůli případu se už sedm let ukrývá na půdě ekvádorské ambasády v Londýně. „Sedm let jsem byl zadržován bez obvinění, zatímco mé děti vyrůstaly. Nezapomenu ani neodpustím,“ reagoval Assange na Twitteru.

Stále se navíc obává, že Švédsko by ho následně mohlo vydat do Spojených států, kde mu hrozí vysoký trest za vyzrazení tajných informací skrze server WikiLeaks. Ekvádorskou ambasádu proto nejspíš neopustí ani nyní. Londýnská policie v pátek uvedla, že pokud to udělá, bude zatčen. Odvolává se na zatykač vydaný londýnským soudem z roku 2012. Assange se 29. června 2012 odmítl soudu podřídit a metropolitní policie je údajně „povinna zatykač naplnit, pokud by ambasádu opustil“.

Švédsko vyšetřovalo Assange sedm let. „Vrchní státní zástupkyně Marianne Ny rozhodla přerušit předběžné vyšetřování v případu podezření ze znásilnění, které se týká Juliana Assange,“ uvedla švédská prokuratura.

„Rozhodnutí nepokračovat ve vyšetřování jsme nepřijali proto, že bychom vyhodnotili všechny důkazy v tomto případu, ale proto, že nevidíme možnost ve vyšetřování pokročit,“ vysvětlila Ny na tiskové konferenci ve Stockholmu. „Nevyjadřujeme se k vině,“ dodala.

Ny rovněž prohlásila, že ukončení vyšetřování nijak nesouvisí s možným trestním stíháním Assange v USA. „Rozhodnutí, které bylo přijato, nemá nic společného s možným postupem americké vlády,“ řekla.

Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programovém arzenálu CIA.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].