Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Soud: Německá města mohou zakázat vjezd starším dieselům

Aktivisté u lipského soudu; ilustrační foto • Autor: AP Photo/Jens Meyer
Aktivisté u lipského soudu; ilustrační foto • Autor: AP Photo/Jens Meyer

V Německu mohou města zakázat vjezd autům s dieselovými motory, rozhodl tamní Spolkový správní soud. Stuttgart a Düsseldorf mohou podle jeho výnosu zakázat vjezd do svých ulic starým verzím naftových motorů, ale rozsudek se netýká jen těchto konkrétních měst. Dovoluje podobný zákaz zavést všem německým městům. Zatím se o zákazu kromě Stuttgartu a Düsseldorfu hovoří i v Mnichově, Berlíně nebo Kolíně nad Rýnem.

První zákazy jízdy by podle ochránců životního prostředí z organizace Deutsche Umwelthilfe, která případ iniciovala, mohly přijít zhruba půl roku po verdiktu.

Jak připomíná britský Guardian, ve vzduchu v sedmdesáti německých městech byla naměřena nepřípustná koncentrace částic NOx, tedy těch, které jsou doménou naftových motorů; benzinové zase produkují více CO2, který je zodpovědný za skleníkový efekt.

Těžkou hlavu ze soudního rozhodnutí mají automobilky - a nejspíš i němečtí majitelé starých dieselů. Pokud s nimi nebudou moci vjet do některých měst, ztratí jejich auta na hodnotě. Německá vláda ale nabízí úplně jiné řešení.  Hodlá vynaložit miliardu eur - na části by se měly podílet automobilky - na zlepšení veřejné dopravy ve městech a rozšíření flotil elektrických autobusů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].