Kdyby se skladba Daddy`s Car objevila v jakékoli reklamě, posluchač by nejspíš ani nemrknul. Maximálně by si pomyslel, že je to čtvrtý, nijak invenční odvar z The Beatles, a pustil by si něco jiného. Píseň Daddy's Car ovšem nesložil průměrný muzikant, vznikla za velmi zvláštních okolností: napsal ji software vyvinutý společností Flow Machines vlastněnou Sony. A zadání bylo udělat to právě ve stylu The Beatles.
Fascinující vhled do světa umělé inteligence, která je schopná komponovat hudbu, přináší text Do Androids Dream of Electric Guitars? Exploring the Future of Musical A.I. od Jaysona Greenea na serveru Pitchfork. Velké úsilí do této oblasti kromě Sony investuje i Google. Počítače by se tak mohly v budoucnu stát nejen skladateli, ale i spoluhráči v rámci improvizace. Lidský faktor se ovšem stále nedá nahradit, a stejně tak nikdo nečeká od automaticky generované hudby hluboké emoce.
„Velkou výzvou pro auta bez řidiče je ta, že chodec je zvyklý s řidičem navázat oční kontakt, aby se ujistil, že je bezpečné přejít. Ovšem, jak navázat oční kontakt s autem, které se řídí samo?“ A podobný problém je v souhře člověka s počítačem, uvádí v článku Douglas Eck, který pracuje v hudebním teamu Magenta v rámci projektu Google Brain, pod jehož hlavičkou se vytvářejí algoritmy, které by byly schopné tvořit umění.
Zatím je vše na samotném začátku a Eck si vypomáhá přirovnáním o ledním medvědu na tříkolce, pokud jde o hudbu skládanou umělou inteligencí. Údiv vzbuzuje už to, že to medvěd dokáže; bez ohledu na to, jak dobrý v tom je. „Kdyby za námi přišel třeba Frank Ocean, že by chtěl s Magentou spolupracovat, tak bych mu nejspíš odpověděl: Tak daleko ještě nejsme.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].