Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Proč jíst brouky a nemít sex

Zdravé filmy na Oscarech :: Hmyz v biokvalitě :: Asexualita :: Chvála úzkosti :: Oliver Sacks se loučí

...povolí i Západ • Autor: Profimedia.cz
...povolí i Západ • Autor: Profimedia.cz

O filmech se dá přemýšlet z různých úhlů pohledu a web magazínu Time zvolil netradiční přístup – nechal lékařské experty posoudit, do jaké míry jsou filmové hity loňského roku relevantní v otázce zdraví. Není to vlastně až tak překvapivé.

Untitled 1 • Autor: Respekt
Untitled 1 • Autor: Respekt

Zkoumat, jak moc jsou zdravotní tvrzení založená na důkazech, je v módě; nedávno američtí lékaři takhle porovnávali dvě populární televizní show, které mimochodem nedopadly moc dobře. Loňský rok byl bohatý na filmy se zdravotní tématikou, dva z nich – životopisný příběh Stephena Hawkinga Teorie všeho a drama o nástupu Alzheimerovy choroby Still Alice - jsou nominované na Oscara.

Jak to tedy dopadlo? Film popisující Hawkingův život se vzácným degenerativním onemocněním, jež nese název amyotrofická laterální skleróza, dostal jedničku za skvěle zachycené příznaky nemoci i frustraci pacienta; pokulhává prý jen v zobrazení sdělování diagnózy lékaři. Příběh Alice dostal dvojku za to, že v něm demence postupuje nereálně rychle, diagnostika neodpovídá běžné praxi a většina postav reaguje na nemoc příliš vlažně.

Velmi dobře dopadly i další dva filmy – romantický Hvězdy nám nepřály o lásce dvou teenagerů s rakovinou a Obvious Child o neplánovaném těhotenství a interrupci mladé ženy. Závěr: filmařům se ve věcech zdraví dá věřit, mimo jiné i díky standardní účasti odborných poradců při psaní scénáře a natáčení.

Brouci • Autor: Profimedia.cz
Brouci • Autor: Profimedia.cz

Možná už jste to někde četli, ale některé věci je třeba připomínat: jezte brouky, nic lepšího pro sebe a tuhle planetu stejně udělat nemůžete. Poté, co globální výzvu ke konzumaci hmyzu vydalo loni v květnu OSN, přidává se nyní i internetový magazín Vox. Hmyzem se živí dvě miliardy lidí na planetě a svůj odpor prý brzy překoná i odtažitý Západ – mladá firma v Brooklynu už prodává tyčinky vyrobené ze cvrčků s borůvkovou, kakaovou a vanilkovou příchutí. Vědecký novinář Joseph Stronberg teď uvádí šest jasných důvodů, proč se do hmyzu pustit s chutí:

1. Je to ekologičtější, protože chov cvrčků zatěžuje životní prostředí mnohem méně než drůbeží nebo prasečí farmy
2. Je to výživné, hmyz má stejně vysoký obsah proteinů jako běžně konzumovaní savci a navrch spoustu minerálů
3. Hmyz podle vědců pravděpodobně necítí bolest, takže porážku přijímá s větším klidem
4. Pocit nevolnosti, který pravděpodobně cítíte, se dá překonat, ostatně cvrčci mají vývojově blízko ke krevetám
5. Hmyz má jemnou chuť, nic výrazného - připomíná trochu tofu
6. Stejně už hmyz jíme, protože ve zpracovaném jídle je ho spousta

Magazín Wired se věnuje stále populárnějšímu tématu asexuality. Jde o celkem mladý fenomén, o němž se mluví až od nového tisíciletí. Lidé, kteří necítí potřebu sexuálního kontaktu, si stěžují, že zažívají výsměch a nepochopení okolí. Touží, aby jejich přístup k intimnímu životu byl považován za sexuální identitu, a nikoli patologii.

Výzkumů je zatím jen málo, ale ty první naznačují, že asexualita nesouvisí s poruchou produkce hormonů. Mezi asexuály se vyskytuje vyšší procento lidí s psychickými problémy, což může být ovšem stejně tak důsledek jako příčina jejich nezájmu o intimní život.

Reportér Wired navštívil komunitní univerzitní centrum, v němž se lidé bez zájmu o sex potkávají, a zjistil, že pole sexuálních orientací se dále rozrůzňuje a různých subidentit přibývá. Tři mladí studenti, které zpovídal, se charakterizovali jako heteroromantický demisexuál, aromantický asexuál a panromantický šedo-asexuál. Je zjevné, že hledání sebe sama v 21. století není jednoduchá věc.

Úzkost je jedním z velkých strašáků západního velkoměstského života a také jedním z důvodů rostoucí spotřeby psychofarmak, o níž jsme v Respektu nedávno psali. Jde o emoci, kterou nezažíváme rádi a máme tendenci se z ní co nejrychleji dostat. Profesor Washingtonské univerzity v St. Louis Charlie Kurth se na téma v eseji v magazínu Aeon pokusil podívat jinak.

Velkoměsto, ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz
Velkoměsto, ilustrační foto • Autor: Profimedia.cz

Chápe úzkost nikoli jako nežádoucí patologii, ale coby diskomfort, který nás nutí situace eticky promýšlet. Má na mysli zejména morální úzkost, pocity obav, které se objevují, máme-li před sebou nelehké dilema a bojíme se, zda se zachováme eticky. Jejich nedoceněná hodnota je podle něj v tom, že zvyšují energii investovanou do hledání správných rozhodnutí.

Jeho esej je osvěžující, i když místy trochu zjednodušující. Pro některé typy úzkosti platí, jinde Kurthova základní myšlenka trochu skřípe. Nicméně v jednom ohledu připomíná autor důležitou věc - emoce nejsou v našem životě proto, abychom se jich snažili rychle zbavit. Vždycky nesou nějaký vzkaz a je dobré se snažit ho přečíst.

 Oliver Sacks umírá na rakovinu, má metastázy ve dvou třetinách jater. Slavný neurolog a popularizátor medicíny to sám oznámil v pátek ráno v dojemném článku, který otiskly The New York Times. Za svůj život napsal dvanáct knih, třináctou bude jeho autobiografie, která vyjde na jaře. Řada knih se stala bestsellerem a těší se značné oblibě i u nás – Muž, který si pletl manželku s kloboukem, Antropoložka na Marsu nebo Noha, na které si stojím. Sacks dokázal ve čtenářích vyvolat fascinaci neurologií ještě v době, která nebyla mozkem tak zaujatá jako ta dnešní.

Umí skvěle psát, zároveň vždy zůstával věcný a střízlivý. I v aktuálním oznámení své blížící se smrti: „Cítím najednou soustředění a jasnou perspektivu. Nezbývá žádný čas pro nepodstatné věci. Musím se soustředit na sebe, svou práci a přátele. Nebudu se už dívat na zprávy každou noc. Nebudu věnovat pozornost politice nebo sporům o globální oteplování. A není to ode mě lhostejnost, ale odloučení. Pořád mi hluboce záleží na blízkém Východě, globálním oteplování, rostoucí nerovnosti – ale tyhle věci už nejsou moje starost, náleží budoucnosti. Raduji se, když potkávám talentované mladé lidi – jako byl ten, který mi dělal biopsii a diagnostikoval metastázy. Cítím, že budoucnost je v dobrých rukách.“

Video: Podívejte se, jak Oliver Sacks před pěti lety na TED Talks mluvil o fenoménu halucinací:

Kulturní tip: Boris Vian: The Jazzy Life. ČT art, sobota 21. února, 20:20. Ač Boris Vian zemřel v devětatřiceti letech na zástavu srdce, stihl toho hodně. Byl prozaik, novinář, hudební skladatel, dramatik, herec, malíř, trumpetista, kritik, překladatel, scenárista a člen Collegia Pataphysicum -  tedy společností bojující satirou proti hlouposti a inspirované dílkem Alfreda Jarryho Skutky a názory doktora Faustrolla, patafyzika. O tom všem je 60minutový dokument z roku 2003.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].