0:00
0:00
Denní menu28. 6. 20183 minuty

Připravte se na nejhorší možnosti, varuje Tusk EU před vztahy s Trumpem

Donald Trump s americkými dělníky při podpisu prvních cel; ilustrační foto
Autor: Profimedia, ADMedia

Ještě v úterý se prezident Trump snažil doma rozehnat obavy z evropské odpovědi na nová americká cla pro dovoz hliníku a oceli.  Speciálně mu šlo o to uklidnit výrobce ikonických motorek Harley-Davidson, který už ohlásil, že v případě zavedení odvetných evropských tarifů na své výrobky zavře ve Spojených státech část továren a přesune výrobu mimo Ameriku. „Jen klid - Harley-Davidson nakonec žádné dovozní přirážky platit nebude, dostane pardon,“ psal Trump na Twitteru s tím, že Evropa couvne, protože má na ni velkou páku: „Dokončujeme analýzu dovozních cel na auta z EU… Nakonec se celý ten rozruch pěkně zklidní - a ani to nebude dlouho trvat.“

Vypadá to však, že se šéf Bílého domu spletl. „Pokud vím, žádná jednání nejsou na programu,“ komentovala Trumpovy tweety evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmström s tím, že rozhodnutí firmy Harley-Davidson odejít z USA byl přesně ten typ reakce, které Komise svojí odvetou na Trumpovu obchodní aroganci chtěla dosáhnout.

↓ INZERCE

„Pokud se rozhodnete nerespektovat mezinárodní pravidla, musíte nést následky,“ řekla Malmström serveru Politico.eu. A francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire ji pro stejné médium doplnil ujištěním, že EU je připravena i na druhou rundu. „Pokud USA uvalí cla na evropská auta, odpovíme znovu. Nechceme eskalaci konfliktu, ale my jsme tady ti, kteří byli napadeni jako první.“

Rozhodná slova zaznívají dokonce i z Berlína, který před časem Trumpův ministr obchodu Wilbur Ross označil v memorandu jako slabý článek evropského řetězu kvůli závislosti německé ekonomiky na vývozu aut. „Nebudeme teď rozhodně dělat Trumpově administrativě žádné vyjednávací nabídky,“ cituje Politico zdroj na německém ministerstvu hospodářství, „ale počkáme si na jejich rozhodnutí ohledně tarifů na auta.“

EU přitom doufá, k novému obchodnímu střetu nedojde, protože Trump je teď doma pod mimořádným tlakem zákonodárců a byznysmenů, aby své agresivní obchodní politiky zanechal. Skupina kongresmanů dokonce zahájila iniciativu, v jejímž důsledku by prezident přišel o pravomoc uvalovat sám cla: podle zamýšlené novely zákona by na zavedení cel u výrobků spojených s národní bezpečností (jako přesně je ocel a hliník) potřeboval souhlas Kongresu.

Cesta ke schválení takového zákona je ale dlouhá, a napětí se přitom zvedá každý den.  Proto nepřekvapí, že předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu varoval lídry členských zemí EU, aby se připravili na „nejhorší možný scénář“ dalšího vývoje evropsko-amerických vztahů.

„Ať už debatujeme o migraci, o budoucnosti eurozóny nebo o jakékoli jiné naší agendě, je přitom důležité mít na paměti, v jakém geopolitickém kontextu se nacházíme,“ napsal Tusk v dopise rozeslaném evropským politikům den před čtvrtečním a pátečním summitem v Bruselu.

„Navzdory naší neúnavné snaze udržet jednotu Západu jsou transatlantické vazby vinou politiky prezidenta Trumpa pod nesmírným tlakem. Bohužel, roztržka se netýká jen obchodu,“ cituje Politico dál z Tuskova listu. „Podle mého názoru si věci dnes stojí tak, že máme doufat v to nejlepší a zároveň připravovat Unii na ten nejhorší možný scénář.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].