úterý 30. 8. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Experti navrhují, aby státy začaly dotovat zeleninu a ovoce namísto toho, aby lidem ze zdravotního pojištění lidem proplácely statiny - tedy léky snižující hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi, jež omezují riziko infarktu.

Návrh vychází z první seriózní studie o vlivu středomořských stravovacích návyků na pacienty s onemocněním srdce. Výsledky byly oznámeny na nedávné konferenci expertů na kardiovaskulární choroby v Římě. V evropských zemích na pobřeží Středozemního moře se lidé - jak známo - dožívají vysokého věku a každý rozumný člověk se tam chce buď přestěhovat, nebo chce o přestěhování aspoň snít. I to je jistě jeden z důvodů, proč se konference konala v Itálii.

Reklama
Reklama

Středomořský jídelníček sestává v mnohem větší míře než v jiných částech světa ze zeleniny, ovoce, ryb, ořechů a olivového oleje. Studie ukázala, že tahle kombinace snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění o 37%. Z textu ovšem nevyplývá, jestli bylo do příznivé kombinace pochutin zahrnuto také rozumné množství vína; a autor menu doufá, že vědci nezapomněli.

Výsledek každopádně experti považují za úžasné, protože se ukazuje, že “taková dieta je účinnější než jakékoliv léky”. Nejúčinnější složkou zmiňovaného jídelníčku je zelenina, následují tuky obsažené v rybách, ovoce a jednoduché nesaturované tuky, což reprezentuje olivový olej. Studie sledovala 1200 Italů postižených kardiovaskulárním onemocněním v průběhu sedmi let; sledovaní museli zaznamenávat vše, co pozřou, a 208 z nich se konce experimentu nedožilo.

Nutno ovšem dodat, že ač jsou výsledky přesvědčivé, vědci mechanismu celého jevu zatím příliš nerozumí. “Britští experti se domnívají, že za příznivými čísly stojí protizánětlivé účinky stravy,” krčí článek v závěru rameny.  “Takže teď budeme jíst jako Sicilané, dokud se neobjeví nějaká další stravovací móda,” poznamenává skepticky na jiném místě The Telegraph.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Románek německé vládní a národní sounáležitosti skončil, předvolební kampaň před volbami plánovanými na příští rok začíná. Německý místopředseda vlády, ministr pro ekonomiku a šéf druhé největší koaliční partaje SPD Sigmar Gabriel se v neděli vymezil proti kancléřce - a své úhlavní sokyni - Angele Merkel hned v několika bodech.

Za prvé: tempo přijímání uprchlíků je neudržitelné. Německo bude muset zavést omezující kvóty a ostatní tvrdě odmítat. Za druhé, Britové si musí pořádně odskákat Brexit, v opačném případě je Evropská unie vyřízená. A za třetí: TTIP, tedy evropsko-americká smlouva o volném obchodu, je mrtvá. Pojďme popořádku.

Reklama
Reklama

Financial Times k prvnímu bodu píší, že “jeho výroky ukazují, kudy budou procházet bojové linie mezi hlavními německými stranami před volbami příští rok”. Gabriel své tvrzení zdůvodňuje tím, že vláda (tedy samozřejmě kancléřka) “podcenila výzvu”, jakou integrace milionu přistěhovalců představuje. Merkel ještě téhož dne kontrovala poněkud mnohoznačně tvrzením, že “mnoho se podařilo dosáhnout”, ale že “mnohé je ještě potřeba vykonat”.

Finacial Times také připomínají, že Alternativa pro Německo, tedy strana, která chytila druhý dech právě díky nesouhlasu části Němců s imigrační politikou kancléřky, dále posiluje - v září budou volby ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko a Alternativa tam za CDU kancléřky zaostává o pouhé jedno procento. Podle průzkumů dvě třetiny Němců se stávající přistěhovaleckou politikou vlády nesouhlasí. Frank-Juergen Weise, šéf německého úřadu pro migraci a uprchlíky, mezitím prohlásil, že letos Německo přijme 250 - 300 tisíc imigrantů, tedy podstatně méně než vloni. “Pokud jich přijde více, ocitneme se pod tlakem,” řekl novinářům z Bild am Sonntag.

Frauke Petry, chairwoman of eurosceptic German party AfD delivers her speech during a party meeting…
Frauke Petry, šéfka AfD • Autor: REUTERS

Pokud jde o Brexit, Gabriel zopakoval výroky, jež zaznívaly krátce po britském referendu a vlastně už před ním. Vicekancléř odmítá vstřícný postoj vůči Británii s tím, že by se mohl zalíbit ostatním zemím a vedl by k rozpadu zbývající sedmadvacítky. Británii se nesmí dovolit, aby si vyzobala “příjemné věci” a nenesla žádnou odpovědnost za následky odchodu. “Brexit je průšvih, nezasáhne nás ale ekonomicky tak, jak se někteří obávají - je to spíše psychologický problém a obrovský politický problém,” prohlásil Gabriel na tiskovce. Svět podle něj teď považuje Evropu za nestabilní kontinent.

Kancléřka v tomto bodě zůstává tajemná, dává jenom najevo, že nebude nikam spěchat a že vše je potřeba dobře promyslet. “Spíše než abychom začali horečně konat, měli bychom se spíše zamyslet nad tím, co jako sedmadvacítka můžeme dělat lépe,“ řekla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici ARD. Zdá se, že spěchat nehodlá nikdo - Britové se také nikam nehrnou. Zatím spíše řeší, který ministr je zodpovědný za co a vůbec se snaží vyznat v tom, o čem vlastně vyjednávat.

A co se smlouvy o volném obchodě týče, Gabriel “odtajnil” stav jednání - ta jsou totiž neveřejná, což je ostatně jedna z námitek kritiků chystané dohody.  “Podle mého názoru jednání se Spojenými státy v podstatě selhala, i když to nikdo nechce přiznat. Nikam nesměřují,” cituje Gabriela Deutsche Welle. Po 14 vyjednávacích kolech se nepodařilo uzavřít jedinou kapitolu ze sedmadvaceti. Důvodem prý je, že “my Evropané se nechceme podvolit americkým požadavkům”.

Gabriel tedy vystupuje jako klasický obránce, německá veřejnost je ostatně v Evropě největším odpůrcem vyjednávané dohody. Zároveň německý vicekancléř neříká nic nečekaného - na opačné straně Atlantiku je v tuto chvíli kritika volného obchodu zcela samozřejmým tématem předvolební kampaně. Celkem vzato lze s velkou dávkou jistoty prohlásit, že dohodám o gumování hranic na nějakou dobu odzvonilo. Evropská komise se proti jeho výrokům v každém případě ohradila.