pátek 6. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Polská opozice má problém. A není to jen vláda, která zlikvidovala ústavní soud, snaží se omezit právo na demonstraci a odhlasovala rozpočet ve vedlejším sále parlamentu - takže jak říkají někteří komentátoři, příště může odhlasovat nový zákon třeba u někoho v kuchyni. Na tenhle problém si v uplynulém týdnu zadělala sama.

Poslanci dvou opozičních stran, Občanské platformy a Moderní strany, se od poloviny prosince minulého roku střídají v prázdných lavicích Sejmu, a odmítají jej opustit. Žádají opakování hlasování o rozpočtu, tentokrát už podle regulí a bez změn jednacích místností, kde není třeba se tlačit, kam se vejdou všichni a opoziční poslanci tak mohou klást návrhy a dotazy. Video z takového provizorního hlasování můžete vidět zde: i to je výsledkem dlouhého boje, protože PiS dlouho odmítal záznam bezpečnostních kamer zveřejnit a média k hlasování přístup neměla.

Reklama
Reklama

Vcelku logicky ze strany opozice padají slova o respektování ústavy a pravidel i ohrožení demokracie. Vláda PiS je bezohledná, do toho ovšem šéf Moderní strany Ryzsard Petru -  muž s výrazem pistolníka z Divokého západu a kandidát na příštího premiéra - odjel na dva dny na silvestrovskou dovolenou na Madeiru se svou stranickou kolegyní, s níž má nemanželský poměr, jak je všeobecně známo.

Moderní strana nejprve mlžila, zda to byla pracovní cesta, nebo skutečně jen dovolená (pak přiznala, že to druhé). Nyní argumentuje tím, že je to soukromý výlet a“službu” v hlídání parlamentu” měl Petru odškrtnutou, takže vše je v pořádku. Pokud je ovšem demokracie v ohrožení, což v Polsku nejspíš skutečně je, a sám Petru tvrdí, že právě probíhá zásadní souboj, nemá coby jeden z lídrů opozice odjíždět na dovolenou. Protože pak není jasné, zda si skutečně myslí to, co říká.

Mateusz Kijowski
Mateusz Kijowski, lídr polského Výboru na obranu demokracie • Autor: REUTERS

Sám Petru nyní svůj výlet nazval “nešikovností”. A podobné nešikovnosti vyráběl i Mateusz Kijowski, vůdce neparlamentní opozice, Výboru na obranu demokracie (KOD). Jak vyšlo najevo po zjištění deníku Rzeczpospolita, jeho firma Výboru vyfakturovala v průběhu minulého roku za správu webových stránek a další informatiky v přepočtu víc než půl milionu korun. Aniž o tom ostatní členové Výboru věděli.

Kijowski trvá na tom, že to byla skutečně jen nešikovnost a žádný podvod. Zatím není úplně jasné, zda mluví pravdu. Z faktur neplyne konkrétně, jaké služby měla jeho firma vykonávat; a ty, co upřesněné jsou, vypadají velmi pravděpodobně předraženě. Kijowski přitom po celou dosavadní, víc než roční existenci KOD tvrdí, že z činnosti nic nemá a živí jej rodina. I kdyby se ukázalo, že si nenechával celou částku, je jasné, že lhal: přiznal už totiž, že si měsíčně z firmy bral asi patnáct tisíc korun na splácení alimentů z předchozího manželství.

PiS si tak může mnout ruce. Ani jeden z opozičních vůdců nepáchal nic nelegálního, ovšem podezřelého a jaksi pod rukou. Což se hodí do vládního příběhu o chamtivé a pokrytecké opozici. Sílu obou bloků - vládního a opozičního - to ovšem podle komentátorů nijak nezmění. Lidé, kteří jsou proti vládě PiS, vědí, že jiná alternativa než velké opoziční strany a hnutí KOD nejsou.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Že budou roboti nahrazovat lidskou práci v továrnách a při průmyslové výrobě, to je známá věc, která se již koneckonců děje. Japonská pojišťovna Fukoku ovšem udělala další krok k vyhnání lidské pracovní síly i z kanceláří. Jak píše britský Guardian, třicet čtyři pracovníků bude propuštěno, protože jejich zaměstnání, jimž je propočet výše pojistného, zastane umělá inteligence (AI).

 Podle odhadu analytické pobočky banky Nomura bude zajišťovat umělá inteligence polovinu všech japonských pracovních míst. A už teď tamní ministerstvo energetiky zajímavě experimentuje. AI bude pomáhat úředníkům při tvorbě souhrnných zpráv, jejichž psaní trvá bolestně dlouho. Ministerští úředníci ale mohou být v klidu: AI sice dokáže rychle a precizně sepsat, seřadit a srovnat všechna možná data o spotřebě a výrobě energie, už ovšem nedokáže říct, jestli by se například stavba nové jaderné elektrárny po všech stránkách vyplatila.

Mnohorozměrné uvažování je pořád ještě vysoko nad horizontem dnešních schopností AI. U výroby iPhonů však potřeba není, myslí si v tchajwanské firmě Foxconn, která nejoblíbenější telefon světa v čínských továrnách vyrábí. Jak hlásí server Verge, Foxconn chce, aby za tři roky roboti obstarali třetinu práce v továrnách. A pracuje na tom usilovně. V březnu minulého roku hrdě ohlásil, že díky robotům se v jedné ze svých výroben zbavil 60 000 pracovních míst. Zaměstnance Foxconnu čeká paradoxní práce. Sama firma vymýšlí a staví roboty (takzvané foxboty - ročně až deset tisíc), kteří lidské zaměstnance v budoucnu vystrnadí.

Plán je to grandiózní. Ale jak říká Verge, Foxconn (aspoň na veřejnosti) zapomíná na jednoho důležitého člena celé rovnice: čínskou vládu. Ta firmy jako Foxconn za opravdu velké peníze a s pomocí opravdu velkých úlev do země nalákala, aby jí pomohly s velkou industrializací posledních patnácti let. Jak se bude tvářit na to, že by brzy měly továrny na okrajích čínských velkoměst obývat roboti, kteří rozhodně nebudou ani občany ČLR, ani členy KSČ, není zatím známo.