Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Po fake news přijdou i zmanipulovaná videa a falešné zvukové záznamy

Autor: Profimedia, Polaris
Autor: Profimedia, Polaris

Lavina falešných zpráv – nebo chcete-li epidemie, jak říká Hillary Clinton – možná nakonec není zas až taková pohroma, jak jsme si dosud mysleli. Čerstvě publikovaný výzkum dvou ekonomů ze Stanfordu a New York University ukazuje, že před prezidentskými volbami sice na Facebooku kolovalo hodně "fake news" ve prospěch Donalda Trumpa, ale přichází s novým uklidňujícím zjištěním: že jejich skutečný dopad se hodně přeceňuje.

Když se totiž místo lajků a sdílení měří to, kolik falešných zpráv si lidé skutečně zapamatovali a hlavně kolika uvěřili, pak se všeobecně rozšířená hypotéza o rozhodujícím vlivu hoaxů na volební výsledek spíš nepotvrzuje. Autoři výzkumu testovali účinek falešný zpráv podobně, jako se to dělá u léků – skutečné falešné zprávy namíchali s „placebo“ zprávami, které si vymysleli. A zjistili, že průměrný americký volič si pamatuje necelou jednu takovou zprávu ve prospěch Trumpa, přesně 0,92 zprávy - což na změnu volebních preferencí nestačí.

Jenže to, co jsme zatím na poli falešné propagandy zatím viděli, je možná jen nevinná předehra, po které přijde něco mnohem horšího. Zatím se falšovaly jen články, texty a přímé řeči. Teď ale přichází možnost falšovat i obraz. Kdo spoléhá na to, že mluvící hlava na obrazovce je nepopiratelný důkaz toho, že někdo skutečně něco řekl a nějak se u toho tvářil, měl si pustit tohle video:

Vidíte George Bushe nebo Vladimira Putina, ale nejsou to oni. S dnešní technikou totiž není problém zfalšovat jejich mimiku, a tudíž i jejich projev. Filmový průmysl dnes umí ještě větší divy. „Pusťte si Star Wars a zkuste rozpoznat, kteří herci jsou reální a kteří jsou vytvoření v počítači. Vsadím se, že to nepoznáte,“ varuje autor textu ve Vanity Fair.

Se zvukem je to podobné. Vývojáři z Adobe se už loni pochlubili novým softwarem přezdívaným „Photoshop pro audio“, do kterého nahrajete deset až dvacet minut cizího hlasu a pak už si s ním můžete dělat, co chcete – třeba naťukat vlastní text, který vám onen hlas odvypráví.

Zatím jsou to všechno drahé „akademické“ hračky. Ale je jen otázkou času, kdy do programu někdo nasype hlas Donalda Trumpa a vytvoří text o tom, jak lhal o daních nebo jak si užíval prostitutky v Rusku. A legrace opravdu skončí, až falešný Trump začne zesměšňovat nějakého jiného státníka.

Koneckonců co záběr z inaugurace, kde se Trump otočí dozadu na svoji ženu, ta se nejdřív usměje, a když se Trump otočí zpátky, Melanie stáhne pusu zpátky do kyselého výrazu, jako by už celé té slávy měla plné zuby. Jsme si stoprocentní jistí, že je pravé? A blíží se doba, kdy to s jistotou nebude vědět nikdo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].