Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Obhajují rovné postavení žen, ale volily Donalda Trumpa

Příznivci Donalda Trumpa před začátkem mítinku v Ohiu • Autor: Profimedia, New York Times
Příznivci Donalda Trumpa před začátkem mítinku v Ohiu • Autor: Profimedia, New York Times

O lidech, kteří loni na podzim volili Donalda Trumpa, koluje řada mýtů. Mají to být hlavně frustrovaní muži vyššího věku, nižšího vzdělání a bílé barvi pleti, kteří neunesli, jak dramaticky se proměňuje svět kolem nich a dali průchod (částečně oprávněné) nespokojenosti s establishmentem.

The Other Women’s Movement
magazín Foreign Policy se ovšem za Trumpovými voliči I voličkami vydal a v obsáhlém textu objevuje mnohem pestřejší a komplikovanější realitu. Zaměřil se zejména na ženy, které současného prezidenta podpořily a jež se podle titulku textu zformovaly do „jiného ženského hnutí“.

Text otevírá dáma, která stereotypy popírá snad ve všech ohledech. Asra Nomani je muslimka narozená v Indii a ke všemu novinářka (pracovala jako reportérka deníku Wall Street Journal), která v minulých volbách podpořila Obamu. Jako podporovatelka Trumpa nyní čelí otázkám, jak mohla hlasovat pro politika s tak stereotypním uvažováním o ženách, muslimech, novinářích i cizincích žijících v USA. „Pro mnohé to je nevysvětlitelné,“ říká Nomani, pak se o to vysvětlení nicméně pokouší.

S prezidentem souhlasí v řadě ohledů: stejně jako on má za to, že přehnaná politická korektnost brání liberálům čelit účinně radikálnímu islámu - aniž by tedy vysvětlovala, co přesně tím myslí.  Více než zobecňující negativní postoj k islámu, který je způsoben neznalostí, což se dá podle ní změnit, ji znepokojuje „muslimská pravice“, americké muslimské organizace prosazující konzervativní pojetí islámu. Tedy tlak na zahalování a obecně zdůrazňování ženské cudnosti či segregaci pohlaví.

Reportérka Foreign Policy mluvila také s republikánskou aktivistkou, která podporuje právo žen na potrat a oceňuje vytrvalost Hillary Clinton, s níž pro ženy bořila jednu bariéru za druhou, s černošskou akademičkou, která studuje rasismus v americké společnosti, s židovskou právničkou, která se narodila v uprchlickém táboře, nebo se studentkou, která pomáhá hendikepovaným dětem.

Trumpa podporovaly z nejrůznějších důvodů, některým třeba vadí údajná „hysterie“ kolem sexuálního násilí na vysokých školách. Mimořádně zajímavý je pak jejich pohled na rovnoprávnost - téměř všechny, s nimiž magazín mluvil, obhajují rovné postavení žen ve společnosti.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].