0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu5. 1. 20182 minuty

Norský premiant: víc než čtvrtina aut jezdí na alternativní pohon

Autor: Profimedia.cz

Norsko je první zemí na světě, kde se auta na alternativní pohon prodávají víc než vozy s čistě spalovacími motory. Loňský rok byl v Norsku pro autoprůmysl nejúspěšnější po téměř třiceti letech, nově zaregistrovaných aut v zemi bylo 158 650 - a dvaapadesát procent z nich byly na elektřinu či hybridy.

Neznamená to tedy, že víc než polovina prodaných aut jsou čisté elektromobily. Ty tvoří pětinu z nových přírůstků, přesněji 21 procent. 31 procent připadá na kombinaci elektrického a spalovacího motoru.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Elektroauta a hybridy tvořila v roce 2016 přes 28 procent norského vozového parku - po loňském roku to tedy bude ještě víc. Což dělá ze seveřanů naprostého elektropremianta. Další v pořadí je Nizozemí, kde je poměr kolem sedmi procent - a to ještě s velkou převahou hybridů. Další vyspělé země se pohybují jen v jednotkách či desetinách procent.

Za úspěchem alternativních pohonů v Norsku stojí štědrá státní podpora, především daňové úlevy. Ty jsou některými tamní politiky považované až za příliš štědré a podle kritiků jen umožňují bohatým lidem nakupovat drahá auta se slevou. Proto vláda nedávno ustoupila od nápadu zvýhodnit i nákup skutečně drahých elektroaut (například Tesly). Opozice argumentovala tím, že státní podpora má mířit na běžné nákupčí, nikoli na ty, kteří zvažují koupi luxusní limuzíny.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].