0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu15. 1. 20165 minut

Netflix se rozhodl, že odstěhuje diváky domů

Ložnicové trable • kdo bude kandidovat? • Netflix vás odvede do rodné země • Odmítnutí uprchlíci

Výkonný ředitel Netflixu Reed Hastings • Autor: REUTERS

Trochu to vypadá, že američtí republikáni nebudou mít nikoho, koho by na podzim mohli postavit do voleb. “Podle této teorie bych byl diskvalifikován já, byl by diskvalifikován Marco Rubio, byl by diskvalifikován Bobby Jindal, paradoxně by byl diskvalifikován i tady pan Donald Trump, protože jeho matka se narodila ve Skotsku,“ bránil se v poslední debatě před zahájením primárek horký favorit na vítězství v Iowě Ted Cruz. V čem je problém?

Republikánský senátor Ted Cruz • Autor: Globe Media /  Reuters
Republikánský senátor Ted Cruz • Autor: Globe Media / Reuters
Reklama

Oblíbeným nesmyslem republikánů bylo tvrdit, že Barack Obama nemůže být americkým prezidentem, protože není dost Američan (jeho otec je Keňan). Hlavním zastáncem této teorie byl dlouho Donald Trump, své polínko do ohně ale přidávali i další včetně senátora Cruze. Ten se ovšem narodil v Kanadě a jeho otec je původem z Kuby. Nikdo si toho dlouho nevšiml; až do okamžiku, kdy začal Cruz ohrožovat Trumpa v průzkumech. Donald Trump sáhl k osvědčené zbrani - a už to jede.

Republikáni se teď přou o interpretaci ústavy: stačí, aby byl jeden z rodičů Američan, nebo je potřeba splnit víc podmínek? Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, zní dobré české přísloví. O sporu píše The Guardian,BBC,The New York Times - prostě kde kdo.

Problémy může mít i guvernérka státu Jižní Karolína Nikki Haley, narozená jako Nimrata Randhawa sikhským emigrantům do Spojených států. Sice nekandiduje na prezidentku, ale dostala za úkol přednést oficiální republikánskou reakci na poslední projev o stavu Unie Baracka Obamy a je v tuto chvíli považována za horkou kandidátku na post viceprezidentky. Její profil je tedy teď všude – v týdeníku  The Economist i na serveru Reuters.

Nikki Haley v Charlestonu • Autor: Respekt
Nikki Haley v Charlestonu • Autor: Respekt

Sňatkem získala pěkné anglosaské příjmení a od sikhské víry konvertovala k metodistům, ale jak snovači spikleneckých teorií dobře vědí z příkladu Baracka Obamy, to všechno může být jen na oko, aby pronikla do starého dobrého systému bílé Ameriky a rozložila ho zevnitř. V každém případě republikáni mají problém s voličkami. Reuters upozorňuje, že mezi ženami prohráli každé prezidentské volby od roku 1988 - a nějaká úspěšná žena by jejich šance na úspěch nepochybně vylepšila.

Haley je rozhodně úspěšná a odvážná guvernérka - po hromadné střelbě v černošském kostele v Charlestonu nechala z veřejného prostranství před Kongresem Jižní Karolíny konečně odstranit vlajku jižanské Konfederace. Na druhé straně je asi “odvážná” až příliš: možná se jedná o historicky první západní političku, jejíž kariéru komplikují ložnicové historky. Guvernérka byla hned několikrát obviněna z nemanželských výletů, její jméno dokonce figurovalo jako příčina v jedné žádosti o rozvod. Když emancipace, tak zjevně se vším všudy.

Víme, že v Německu žádá o azyl více uprchlíků než v jakékoliv jiné západní zemi; méně známá je informace, že Němci zhruba polovinu těchto žadatelů odmítnou. Jak ale upozorňuje německá stanice Deutsche Welle, pro odmítnuté to málokdy znamená odchod ze země a mezi běženci se to dobře ví. Právě proto Německo zůstává na vrcholu seznamu nejvyhledávanějších destinací.

DW zmiňuje základní příčiny tohoto stavu. Na vině je jednak problém s identifikací příchozích. Až 80 procent z nich do země vstupuje zcela bez dokladů nebo je mají falešné, což platí zejména pro běžence ze zemí potácejících se ve válce. Bez řádných dokladů země původu odmítají svoje

(údajné) občany přijmout. Další důvod je prozaický – těsně před datem deportace lidé prostě zmizeli. To se teď snaží úřady změnit tak, že pro deportaci nestanovují přesné datum. Pobyt na německém území si mohou odmítnutí žadatelé prodloužit také podáním odvolání. Celý proces natahuje také masivní množství žádostí – v jeden moment úřady evidovaly 600 tisíc nevyřízených žádostí.

Jen týden poté, co internetová videotéka Netflix dorazila do Česka a téměř všech dalších zemí světa, rozhodla se tato služba zostřit přístup vůči uživatelům obcházejícím její licenční omezení. Problémem Netflixu totiž je, že všechny seriály a filmy musí v každé zemi licencovat zvlášť; proto jich oproti americkému katalogu v Česku i jinde velké množství chybí.

Řada předplatitelů Netflixu dnes nedostupnost části katalogu řeší takzvanými odblokovači. Jde o různé služby zdarma i za poplatek, které uživatelům umožňují předstírat, že se nacházejí v jiné zemi, než ve které skutečně jsou, nejčastěji v USA. Tím diváci snadno získají přístup k obsahu, který Netflix mimo domovskou zemi nenabízí.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Přestože odblokovače nejsou v souladu s podmínkami videotéky, Netflix se na ně dlouho díval s jistou shovívavostí - zejména proto, že umožňovaly uživatelům ze zemí, kde služba nebyla oficiálně dostupná, stát se platícími zákazníky. S globálním rozšířením Netflixu však tenhle důvod padá a mění se i tak politika firmy, která teď odblokovačům vyhlásila boj: v dalších týdnech prý všechny své zákazníky „umístí“ do země, kde se skutečně nachází.

Vzhledem k tomu, že spousta placených odblokovačů je v zájmu vlastního přežití technicky čím dál vynalézavější, je však možné, že půjde o nekonečný souboj. Skončit může až tehdy, kdy bude celý katalog Netflixu dostupný celosvětově, bez rozdílů mezi zeměmi.

Video: Závislost na internetu a čím dál větší spoléhání na  digitální svět prý ohrožují lidstvo. Internetové umění to může napravit:

Kulturní tip: X-Men. Nova Cinema 15.1.2016  20:00.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].