Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Není konvenčně krásná a nemá make-up. Když zpěvačku popisují jen muži

Autor: CC-BY-SA 4.0), Edward Bishop
Autor: CC-BY-SA 4.0), Edward Bishop

„Technicky vzato její tvář není krásná, ale směje se okouzlujícím způsobem.“ Jaké to je, když váš vzhled po dobu 35 let popisují a komentují muži-žurnalisté, líčí v krátkém, svižně napsaném komentáři zpěvačka Tracey Thorn. Svou kariéru začínala na počátku osmdesátých let s twee-popovou kapelou Marine Girls, hvězdné chvilky si užila v devadesátých letech ve dvojici s producentem Benem Wattem pod hlavičkou Everything But the Girl a dnes funguje na sólové dráze.

Nyní se rozhodla textem reagovat na twitterovou výzvu novinářky Whitney Reynolds: Popište se tak, jak by vás popsal mužský autor. Uvědomila si, že si nic takového nemusí představovat, protože s tím má za ty roky na scéně bohaté zkušenosti a posbírala dost trefných příkladů:

„Není konvenčně krásná, přesto Thorn nějak dokáže být atraktivní.“ - „Její inteligence se ukrývá za zvláštními rysy.“ A pak tu jsou iritující poznámky: „Nemá na sobě žádný make-up“ (Panebože, to se ví, že mám) nebo „Přišla v beztvarém oblečení.“ (Byly to šaty od Comme des Garçons)

To vše bere Thorn relativně s humorem. Mnohem víc ji však zarazilo, že když byla před pár týdny v Bruselu propagovat své album Record, jež je oslavováno jako malý manifest feminismu, neobjevila se mezi novináři, kteří s ní dělali rozhovor, žádná žena. „Když prošel dveřmi už asi čtrnáctý muž, začala se mě zmocňovat malomyslnost. Někdy si už připadám trapně, že o tom pořád mluvím, ale stále mě udivuje, jak některé aspekty šoubyznysu jsou stále ovládány výhradně muži.“

Někdy si toho ale všímají i sami novináři, jak líčí: „Jeden mladší muž (i když na tak úplně mladý) mi řekl, že jsem teprve třetí žena, s kterou kdy dělal rozhovor. To mi úplně vyrazilo dech. Když se podívám na playlist svých oblíbených skladeb za poslední rok, tak tam vlastně jen ženy - SZA, Angel Olsen, Lorde, St Vincent, Mabel, Shura, Warpaint, Savages, Solange, Kate Tempest, Tove Lo, Susanne Sundfør, Janelle Monáe, Jessie Ware nebo Haim, takže v tomhle určitě nemáme nedostatek.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].