Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Nenadržujme včelám, mějme rádi i vosy

Vosa nepřátelská • Autor: Wikimedia Commons
Vosa nepřátelská • Autor: Wikimedia Commons

Středeční menu psalo o tom, že vědci by rádi, aby státy přesvědčovaly své občany, že jíst párky, buřty a bifteky ve velkém není zase tak dobrý nápad. Přejídání se masem škodí vám i planetě, daly by se jejich rady parafrázovat. U vědeckých PR nápadů zůstaneme i tentokrát: zlepšete reputaci vos, vyzývají entomologové, a BBC o tom přináší zprávu.

Z průzkumu veřejného mínění o hmyzu provedeného ve 46 zemích světa vyplynula totiž jednoznačná nespravedlnost. Včely mají rádi všichni a nejčastěji si s nimi pojí slova jako med, květiny a opylování – zatímco u vos je tomu právě naopak, tam je to žihadlo, otravné a nebezpečné. Vosy jsou přitom úplně stejně “užitečné” jako včely. Sice nevyrábějí med, ale na oplátku se živí hmyzem, který rostliny nevítají, a opylují je právě tak jako včely. Že jsou na rozdíl od včel lidmi méně ceněné, tak nedává žádný smysl.

A má to i praktické důsledky. Včelu zaplácne jen nelida, kdežto vosu utopí v malinovce kdekdo. Ale nejde jen o laickou veřejnost. Co se týče řádu blanokřídlých, podřádu štíhlopasých, píší vědci práce v drtivé většině o včelách – přesně z osmdesáti procent.

Tento nepoměr a široce rozšířený nezájem stojí za neznalostí - a z toho plynoucí neschopností vosy chránit. Mimochodem, žihadlem bodá jen jedno procento vosích druhů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].