pondělí 5. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Sen Elona Muska o dobývání vesmíru projde v úterý velkou zkouškou, v níž mnozí vidí začátek nové kapitoly v dějinách kosmonautiky. V půl osmé večer středoevropského času má na Floridě poprvé odstartovat nová raketa Falcon Heavy, největší vesmírné plavidlo současnosti. Větší raketa letěla naposledy v roce 1973, kdy se do kosmu naposledy vydal Saturn 5 používaný Spojenými státy k lunárním misím.

„Mys Canaveral nepamatuje podobnou mánii od konce éry raketoplánů v roce 2011,“ napsali z místa startu reportéři agentury AP. Připomínají, že nová raketa z dílny Muskovy firmy SpaceX je dvakrát větší a silnější než všechny dnešní americké, ruské, evropské nebo čínské stroje. Na výšku měří 70 metrů, váží více než 1400 tun a na oběžnou dráhu při ostrém letu vynese až 64 tun nákladu. Elon Musk, pro něhož je dobývání vesmíru jen jedním z řady průkopnických misí, od úterního letu očekává průlom směrem k obnovení letů na Měsíc - a výhledově i na Mars. (Podrobně o těchto plánech psal nedávno týdeník Respekt).

Reklama
Reklama

Čtěte také: O dobytí vesmíru soutěží státy a boháči

Musk je pověstný tím, že podobné akce umí proměnit v zajímavou show - a také k úternímu startu vymyslel zajímavý doprovodný program. Nechal tak k raketě naložit svoji starou červenou Teslu - tedy elektrické auto, které vyrábí ve své další (a známější) společnosti. Raketa sama vylétne na oběžnou dráhu kolem Země, ale auto pošle na oběžnou dráhu kolem Slunce, která ho dostane zhruba do vzdálenosti rudé planety. Za volantem prý bude sedět figura Starmana, postavy z písně Davida Bowieho. Raketa při zkušebním letu tak jako tak musí nést takzvanou balastní zátěž, která nahrazuje budoucí náklad. Obvyklé kusy betonu nebo oceli ale Musk považoval za velkou nudu.

Start bude přímo na Mysu Canaveral sledovat až 100 tisíc lidí. Podle médií bude jedním z diváků Harrison Ford, který si zahrál v Hvězdných válkách. Aktuální informace z finálního odpočítávání a z letu lze sledovat zde.

 

Starman in Red Roadster

Příspěvek sdílený Elon Musk (@elonmusk),

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Na favoritky ze Švédska to nestačilo, ale na aplaus domácích diváků ano. Ženský hokejový tým, ve kterém spolu hrají reprezentantky Severní i Jižní Koreje, má za sebou první mezinárodní zápas. Podle britského Guardianu je to „olympijský tým, o kterém se nejvíc mluví“.

V neděli Korejky nastoupily proti Švédsku v modrých dresech s bílým nápisem Korea přes bílou mapu fiktivně sjednocené země. Prohrály 1:3 - ale pokud měl zápas ukázat, že válkou rozdělené země dokáží aspoň v některých chvílích spolupracovat, tak jde prozatím o úspěch.

Reklama
Reklama

Nápad postavit jeden tým, který bude pochodovat na slavnostním zahájení pod jednou vlajkou a pak hrát na olympijském turnaji, vznikl teprve před měsícem, po letech zmrazených diplomatických vztahů. Mužstvo má symbolizovat smíření mezi Severem a Jihem po dobu olympiády, která by podle optimistů mohla být příležitostí ke zlepšení vzájemných vztahů i jinde než na ledě. I Soul podle Guardianu bere nadcházející hry jako „příležitost k oživení smysluplné komunikace po dlouhém období nepřátelství a diplomatického patu“.

Přípravný zápas ve městě Incheon poblíž Soulu, tedy zhruba 60 kilometrů od hranic, sledovalo kolem tří tisíc diváků a mnozí se jen těžko bránili dojetí. „Jsem nadšen,“ řekl reportérce agentury Reuters jeden z návštěvníků, který dorazil s rodinou. „Jaderná otázka se možná nevyřeší hned, ale z dlouhodobého pohledu je lepší, když se obě Koreje budou sbližovat. Jinak se nevyřeší nic,“ dodal divák Park Cheol-hyun.

Ne každý ale jeho nadšení sdílí. V době zápasu před halou protestovaly podle Guardianu „tucty“ odpůrců s jihokorejskými a americkými vlajkami, podle nichž to, co jiní považují za mírové gesto, dělá z her „olympiádu Pchojng-jangu“. Nadšená nebyla ani kanadská trenérka původně jihokorejského týmu Sarah Murray, podle níž nebylo snadné vysvětlit některým hráčkám z původního kádru, že se kvůli diplomacii na led nedostanou. Nicméně všichni kolem týmu podle ní berou situaci takovou, jaká je – a „snaží se z ní vzít to nejlepší“.

Potíž podle ní je, že schůzky trvají třikrát déle kvůli třem různým jazykům: korejština je oficiálně jen jedna, ale na Severu a na Jihu se jazyk během půlstoletí od korejské války vyvinul jinak. Problém prý bude i v tom, jak se sehrát. Po zápase však Kanaďanka nově nasazené Severokorejky, kterých je celkem dvanáct, pochválila. Se Švédskem bude její tým hrát znovu naostro za týden, ve skupině má ještě Švýcarky a Japonky.

https://www.youtube.com/watch?v=7vzPR7K5kFw

Reklama
Reklama