sobota 10. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jak moc se Evropa vychýlila napravo. To znázorňují grafy volebních výsledků za posledních dvacet let ve dvaceti vybraných evropských zemích na serveru The New York Times. Uprostřed uprchlické krize, hospodářské stagnace a rostoucí deziluze z Evropské unie posilují pravicové strany od populistických přes nacionalistické až po krajně pravicové a neofašistické.

Text si podrobně všímá voleb v Rakousku, kde sice prezidentské klání vyhrál bývalý šéf zelených Alexander Van der Bellen, ovšem národovecká strana Svobodných má v parlamentu 40 křesel a dosáhla tak historicky svého nejlepšího výsledku. Podobný nárůst zažívá i polská strana Právo a spravedlnost založená v roce 2001 bratry Kaczynskými, která loni vyhrála s 38 procenty. Nebezpečně posilují i Švédští demokraté, Českou republiku v grafech zastupuje hnutí Úsvit.

Reklama
Reklama

Znázorněné údaje mimo jiné ukazují, že ultrapravicová hnutí a tendence posilují spíše na severu, jižní části Evropy se buď bezprostředně netýkají (Portugalsko, Španělsko) - nebo dokonce oslabují, což je případ Řecka.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Hudební kritik není typ profese, která s sebou přináší slávu toho typu, že člověka v obchodě s deskami nebo na koncertě poznávají lidé a chtějí si s ním pořídit společnou fotografii. Anthony Fantano je však výjimka.

Server Spin přináší velký profil v současnosti nejúspěšnějšího hudebního kritika, který už od roku 2009 tvoří videorecenze pod značkou The Needle Drop. Z někdejšího koníčka se mu stal job na plný úvazek, který díky statisícům odběratelů, milionům zhlédnutí a slušným příjmům z reklamy živí jeho rodinu.

Reklama
Reklama

Fantano vyměnil úlohu píšícího autora za video recenzenta a stvořil sebe sama coby výrazný charakter. Jeho recenze mají jasný základ v psané žurnalistice, přesto je doprovází vášnivým projevem, bohatou gestikulací a poulením očí zpoza výrazných obrouček. Mluví přímo na kameru tak, jako když zapálený fanoušek vysvětluje svým kamarádům, co si rozhodně, ale rozhodně musí poslechnout.

https://www.youtube.com/watch?v=IDYBhw_UTpQ

Milovník humoru Monty Pythonů koření své recenze mnoha vtípky, zároveň si uchovává ryze osobní přístup věci a nepátrá po kontextu tak jako mnoho jeho píšících kolegů. Soustředí se mnohem více na popis kvality zvuku a melodie než na společenské souvislosti či pozadí vzniku nahrávky. Podobné syntézy ho nezajímají už proto, že by na ploše videa nefungovaly tak dobře jako v tisku.

Místo toho Fantano dokonale vytěžuje svůj vizuální potenciál. Diváci vydrží u jednoho jeho videa v průměru čtyři minuty, což je obdivuhodné číslo. Fantano jej dosahuje mimo jiné tím, že nabízí svým fanouškům, kteří jsou z 94 procent muži, jakési vějičky, aby z jeho videí tvořili memy a tím dále šířili jeho proslulost. „Moji fanoušci memy milují,“ říká. „Každý den mě pro nějaký použijí. Jediné, čeho se mi dostává víc než hejtů na Anthonyho Fantana, jsou memy Anthonyho Fantana.“

312