sobota 9. 6. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Kdysi to bývala největší sociální síť, dnes připomíná město duchů. Ovšem pro hrstku skalních uživatelů je MySpace stále platformou číslo jedna. Do světa digitálních staromilců se v článku Meet the people who still use Myspace: It's given me so much joy psaném pro server The Guardian vydává Olivia Solon.  A přináší rozhovory s lidmi, kteří zůstali věrní kdysi průkopnické, ovšem dnes takřka opuštěné sociální síti.

Na vrcholu měla 100 milionů uživatelů, ale drtivá většina z nich ji vyměnila za Facebook, Twitter nebo Snapchat a Instagram. Částečně i proto, že MySpace toho chtěl paradoxně obsáhnout příliš mnoho z věcí, které si dnes dělí různé služby. Snažil se být místem propojování přátel, hudebním přehrávačem i místem pro fotogalerie. To ovšem neodradilo lidi, jako je osmačtyřicetiletý Kenneth Scalir: každý den stále vyráží do knihovny nebo kavárny, aby zde hodinku věnoval svému oblíbenému brouzdání po MySpace.

Reklama
Reklama

Na síť se připojil v roce 2004 – pouhých šest měsíců po jejím spuštění a přiznává, že to bylo návykové. „MySpace tvoří obrovskou část mého života. Poznal jsem tam nové lidi, které bych jinak nepotkal. Dozvěděl se o nových trendech i hudbě. Dalo mi to spoustu radosti. Když jsem neměl přátele nebo lásky, měl jsem aspoň MySpace.“

Všichni dotázaní se zároveň shodují, že MySpace jim aktuálně připadá bezpečnější a přívětivější než Facebook a nemusí zde čelit takovému množství lidí, hlasů a názorů. Nevýhodou však je to, že spousta funkcí, která dříve bývala samozřejmostí, dávno nefunguje. Na jednu stranu se na homepagi zobrazují zprávy z jiných serverů, což dodává zdání vitality, ovšem také tu jsou výzvy k tomu, aby se člověk stal přítelem DJské hvězdy Aviciiho, který zemřel letos v dubnu. Uživatelé také již dávnou nemohou upravovat své profily, vybírat si fonty atd.

To vše je mimo jiné dáno i tím, že MySpace prodali jeho zakladatelé Tom Anderson a Chris de Wolfe v roce 2005 za 580 milionů dolarů společnosti News Corporation Ruperta Murdocha. Od té doby platforma ještě několikrát změnila vlastníka. A pro nikoho z kupců už sama síť nikdy nebyla prioritou, skutečné bohatství tu představovala data, jež uživatelé souhlasili MySpace poskytnout.

Přesto tu neustále jsou fanoušci, kteří na MySpace nedají dopustit. „Byl bych hodně smutný, kdyby skončil, ale zase by mi to uvolnilo dost času,“ konstatuje Scalir chvíli před tím, než navrhne optimističtější variantu. „Možná to je stránka, která nikdy neumře - a bude tady s námi navždycky jako Keith Richards.“

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Nejdivnější rok v popu. Tak tituluje rok 1998 hudební novinář Rob Sheffield ve svém výběru 98 skladeb charakteristických pro tento časový úsek, jejž sestavil pro server Rolling Stone. Byl to rok, kdy se dařilo takřka každému žánru a také spousta podivných žánrů vznikla – vedlo se rapu, modernímu rocku, elektronice, r'n'b divám, britopovým pohrobkům, trip-hopu i kavárenskému technu, kam se asi nejlépe dá zařadit The Rockafeller Skank od Fatboy Slima.

Publikum ještě kupovalo CD jako divé, prodeje byly na historických číslech. Beyoncé byla druhá dívka zleva v nové kapele pojmenované Destiny's Child - a o Napsteru, mp3 a Googlu ještě nebylo ani vidu, ani slechu. Sheffield tu dobu popisuje jako čas přerodu, kdy se staré hudební styly mísí a přetahují s novými. Soupeří, kdo se dostane ke stolu.

Reklama
Reklama

Nu-metal a teen-pop v čele s Britney Spears se chystal ovládnout hitparády. Symbol první vlny populární hudby Frank Sinatra zemřel ve stejný den, kdy byla odvysílána posední epizoda populárního sitcomu Seinfeld. MTV začala vysílat pořad Total Request Live a George Michael provedl coming-out.

Rob Sheffield tuto pestrost pečlivě zachycuje a v jeho žebříčku figurují všudypřítomné hity jako You Get What You Give od The New Radicals, Everybody (Backstreet's Back) od Backstreet Boys, Ray of Light od Madonny, Torn od Natalie Imbruglia nebo Believe od Cher. Vedle nich tu však čtenář najde také odvážnější produkci jako pionýry elektronické psychedelie Boards of Canada, japonské experimentální rockery Boredoms i newyorské Sonic Youth, kteří s albem A Thousand Leaves chytli svůj druhý či třetí dech. Pochmurní a introspektivní Massive Attack se potkávají s glamrockově romantickými Placebo. Rapu pak vládnou Lauryn Hill, Outkast a Jay-Z.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=91&v=x3ov9USxVxY