Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Místo horoskopu víno vybrané podle vaší DNA. Zábavní genetika zažívá boom

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Existuje firma, která se chlubí, že vyrobí víno podle vašeho genetického profilu. Jiná společnost na základě typu vaší DNA vymyslí osobní sestavu pro domácí cvičení. Genetické testy, které tradičně sloužily především výzkumu medicíny, se stále více stávají zdrojem příjmu pro nejrůznější firmy podnikající v oblasti zábavy a životního stylu, všímá si ve svém článku server The Atlantic.

Může za to výrazné zlevnění technologie analýzy DNA z tisíců na stovky dolarů.  Jedním z lídrů tohoto rostoucího a v podstatě neregulovaného trhu je firma Helix. Zkoumá vzorky DNA například pro časopis National Geographic, který nabízí, že z pouhé kapky slin za 149,95 dolaru zjistí, odkud pocházeli vaši prapředkové. Helix analyzuje vzorky také pro společnost Vinome, který vyrábí personifikované víno a na základě testu vám ho pošle tři lahve přesně podle vaší chuti – za pouhých 149 dolarů. Firma Helix má samozřejmě klienty také z medicínské sféry, ale na svém webu inzeruje, že její testy jde využít ve všech oblastech – od genealogie přes fitness až po stravování.

Když Helix loni v říjnu své zákazníky představil, většina novinářů si všímala hlavně zmíněné firmy Vinome, což vzhledem k tomu, že se jedná o výrobce vína, není až tak překvapivé. Podle některých odborníků je přitom představa, že podle analýzy DNA zjistíte, jestli má někdo rád chardonnay, naprosto směšná. Ředitel Vinome ale nápad brání: jeho firma prý není žádný obchodník s teplou vodou. Nejdříve se prý svých klientů zeptá na jejich preference při výběru vína. Jejich odpovědi pak srovná s deseti variantami DNA a teprve poté vypočítá chuťový algoritmus.

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Experti zabývající se chutí potvrzují, že člověk v sobě opravdu má geny, které umí rozpoznat určité chemické prvky, například hořkost v brokolici, ale výskyt těchto genů nutně neznamená, že nám brokolice chutná. „Na základě vaší DNA dokážu říci, co budete schopen rozpoznat, ale jestli vám to bude chutnat, je jiná otázka,“ říká chuťová analytička Danielle Reed z Monell Chemical Senses Center.  Není také úplně zřejmé, v čem test DNA vylepší předtím klientem vypracovaný chuťový dotazník. Potřebujete test DNA, aby vám řekl, že máte rádi brokolici? Vinome každopádně tvrdí, že její algoritmus je přesný a že výsledky hodlá publikovat i v odborných publikacích.

Ale vědci možná jen nepochopili, že vtip je v něčem jiném. Většina z nás stejně nepozná jemné nuance jednoho druhu vína. Pravdu mají znalci, když tvrdí, že požitek z pití drahého vína násobí hlavně příběh, který je za tou či onou lahví: z jaké pochází vinice, jakou má ta vinice historii a jaké rodině patří. Lahve vína vyrobená podle vzorku naší DNA také vypráví příběh, byť jiného druhu.

A majitel firmy Vinome Ronnie Andrews je si toho vědom. „Nabízíme zkušenost. Pití vína po celém světě je o zkušenosti a genetika tu zkušenost prohlubuje.“ Když Vinome lidem říká, že tohle víno je vyrobené přesně podle jejich DNA, mohou si ho užít víc. V psychologii se tomu říká Barnumův efekt podle známého cirkusáka P. T. Barnuma. Když někoho necháte udělat si osobnostní test nebo horoskop, mají tendenci věřit tomu, co se shoduje se skutečností, a zbytek ignorovat. Horoskop se pak zdá neuvěřitelně přesný.

Reportérka zdravotnického serveru STAT Rebecca Robbins zase vyzkoušela pět různých genetických testů, které jí měly vytvořit sestavu cviků na míru přesně podle její DNA (nešlo o testy od firmy Helix – pozn. red.). Každý test ale vyšel jinak a některé si úplně protiřečily. „Když jsem výsledky četla, měla jsem pocit, že se dívám na svůj horoskop. Hledala jsem věci, kterých bych se mohla chytit, které by na mě seděly,“ potvrzuje Robbins.

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].