0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu28. 7. 20172 minuty

Michajl Saakašvili přišel o ukrajinské občanství. Vadil jeho boj proti korupci

 Spojenectví skončila a ze Saakašviliho se stal protivník.  • Autor: REUTERS

Michajl Saakašvili má na Ukrajině útrum. Tamní prezident Petro Porošenko podepsal dekret, který ho zbavil ukrajinského občanství, a Saakašvili se na Ukrajinu může dívat leda zpoza slovenských nebo třeba polských hranic. Jestli vůbec.

Ukrajinský příběh bývalého gruzínského prezidenta, kterého do funkce vynesla růžová revoluce v roce 2003 a který byl záhy poté donucen (neúspěšně) válčit se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem o Jižní Osetii, je vůbec krkolomný. Občanství od toho samého Porošenka dostal, aby se mohl v roce 2015 ujmout guvernérského místa v Oděse, jednom z největších ukrajinských měst (které v té době bylo v centru pozornosti a mluvilo se o něm jako o nejzazším cíli ruských vojsk v jejich snaze dobýt východní a jihovýchodní Ukrajinu). Saakašvili byl tehdy Porošenkovým spojencem.

Reklama

Odvážný reformátor

Což se změnilo poté, co o rok později guvernér se svou funkcí praštil a veřejně obvinil prezidenta, že mu jeho lidé (a s prezidentovým vědomím) hází klacky pod nohy a hatí jeho tažení proti korupci. Což je obvinění, s nímž prakticky celá ukrajinská občanská společnost souhlasí. Spojenectví skončila a ze Saakašviliho se stal protivník. Proč by totiž tento muž, který se ve východní Evropě těší pověsti rozhodného a odvážného reformátora, nemohl třeba v příštích prezidentských volbách kandidovat proti Porošenkovi?

Nebude, protože už není ukrajinským občanem. V tento moment je bez občanství, aktuálně přebývá ve Spojených státech, kde byl na pracovní návštěvě. Je dost možné, že mu nezbude nic jiného, než požádat v USA o azyl. Na Ukrajinu se vrátit nemůže, nejspíš by byl totiž obratem zadržen a vydán do rodné Gruzie, kde je na něj vydán zatykač kvůli zločinům spáchaným údajně v době jeho vlády.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].