úterý 29. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Pokud máte poslední dobou pocit, že se svět začal nebezpečně měnit, tady je zajímavý recept na zachování svobody i vnitřní rovnováhy. Sestavil ho  Timothy Snyder, profesor historie z Yaleovy univerzity známý v Česku jako autor bestselleru Krvavé země. Svůj dvacetibodový program opřený o zkušenost z celého 20. století pojal primárně jako lekci pro dnešní Ameriku - po Brexitu a s Trumpem v čele. Ale možná se v něm najde i něco pro Česko:

1. Nehrbte se předem: Autoritářské režimy si mnohdy mohou uzurpovat moc zadarmo, aniž někdo klade odpor. Lidé si už dopředu domýšlejí, co by po nich represivní režim mohl chtít, a začnou se tak chovat ještě dřív, než je někdo začne nutit. Stává se to i vám? Nebuďte předposraní. Preventivní poslušnost urychluje nástup nesvobody.

 2. Braňte instituce: Chraňte instituce, jako jsou soudy nebo média. Nemluvte o „našich institucích“, dokud se za ně sami nepostavíte. Samy se neochrání, naopak začnou se hroutit jako domino, pokud je občané nebrání od začátku.

3. Pracujte poctivě: Když lídři země dávají lidem špatný příklad, pak je důležité, abyste vy svoji práci dělali o to víc čestně a morálně. Není lehké zlomit vládu zákona, když vám nejdou na ruku právníci, nebo ohýbat soudní procesy bez soudců.

4. Pozor na slovník politiků: Dejte si pozor na to, když se často mluví o “terorismu” nebo “extremismu”. Zbystřete, když se mluví o “výjimkách” a “naléhavých situacích”. Pozor na verbální patriotismus.

5. Zachovejte klid, i když se děje něco nepředstavitelného: V případě teroristického útoku mějte na paměti, že autoritáři vždy na takové události čekali, aby mohli upevnit svou moc. Pamatujte na požár Říšského sněmu v roce 1933. Náhlá katastrofa, která vyžaduje skoncovat s dělením moci a s opozicí, je starý hitlerovský trik. Nenaleťte tomu.

Timothy Snyder
Timothy Snyder • Autor: Matěj Stránský

6. Neopakujte klišé: Vyvarujte se frází, které slyšíte okolo sebe. Mluvte vlastními slovy, i když třeba jen tlumočíte to, co mají všichni na jazyku. Netahejte do postele mobily a místo toho čtěte. Např. něco z těchto šesti knížek: Moc bezmocných od Václava Havla, 1984 od George Orwella, Zotročeného ducha od Czesława Milosze, Člověka revoltujícího od Alberta Camuse, Původ totalitarismu od Hannah Arendtové nebo Nic není pravda od Petera Pomerantseva.

7. Vystupte z řady: Někdo to musí udělat. Je snadné se vézt. Říkat nebo dělat něco jiného než ostatní naopak může vypadat divně. Ale bez tohoto nepohodlí není svoboda. Když jdete příkladem, status quo se prolomí a ostatní se přidají.

8. Pravda existuje: Ignorovat sílu faktů znamená vzdát se svobody. Pokud by se nešlo dobrat pravdy, pak by nešlo ani nikoho kritizovat. Když zmizí pravda, všechno je jen show. Nejnaditější šrajtofle si může dovolit nejoslnivější světla.

9. Buďte zvídaví: Snažte se sami přijít věcem na kloub. Čtěte dlouhé články. Podpořte investigativní novináře tím, že si předplatíte tištěná média. Myslete na to, že to, co vidíte on-line, je mnohdy jen propaganda.

10. Neseďte doma: Mocní jsou rádi, když zapustíte tělo do pohovky a necháte se hibernovat televizí. Jděte ven, potkávejte lidi, něco podnikejte.

11. Mluvte s okolím: Bavte se s lidmi, udržujte oční kontakt. Nejde jen o slušnost. Jde o to budovat vztah se svým okolím, prolomit sociální bariéry a pochopit, komu se dá věřit, a komu ne. Až se lidé začnou udávat, je dobré mít jasno, kdo je kdo.

12. Přijměte odpovědnost za okolní svět: Hákové kříže a jiné symboly nenávisti se nedají jen tak přejít. Neodvracejte oči, nechoďte jen tak kolem nich. Sami se pusťte do jejich odstraňování, ať ostatní vidí příklad.

13. Pozor na vládu jedné strany: Strany, které v minulosti ovládly celé státy, vždy využily historickou šanci a odstavily svoje soupeře od politických svobod. Volte, dokud to jde.

14. Pomáhejte: Vyberte si charitu a pravidelně přispívejte. Bude to vaše volba, jak podpořit občanskou společnost, respektive někoho, kdo koná dobro.

15. Dejte si do pořádku vlastní život: Totalitní moc funguje tak, že proti vám zneužije to, co o vás ví. Chovejte se na internetu opatrně, nebo ho prostě používejte méně. Vyčistěte si počítač a myslete na to, že vaše emaily si může přečíst i někdo jiný. Dejte si pozor, aby vás nikdo neměl čím vydírat.

16. Učte se od přátel v cizině: Udržujte přátelské vazby s lidmi za hranicemi. Žádná země není izolovaná, těžkosti v jedné zemi jsou součástí globálnějších trendů. Žádná země nenajde řešení sama. (A mějte po ruce pas pro sebe i pro svoji rodinu).

17. Pozor na ozbrojence: Když se z ozbrojenců, kteří byli proti systému, stanou uniformovaní muži pochodující s pochodněmi a obrazy svého vůdce, konec je blízko. Jakmile se vůdcovy ozbrojené gardy začnou promíchávat s oficiální policií a armádou, je konec.

18. Bůh s tebou, vojáku: Pokud jste součástí ozbrojených složek státu, Bůh s vámi. Nejste první, koho by mohlo doběhnout pokušení nechat se vtáhnout do něčeho, čeho pak budete litovat.

19. Buďte stateční: Pokud nikdo nebude ochoten položit život za svobodu, pak všichni zemřou v nesvobodě.

20. Buďte patrioti: Nastupující americký prezident patriot není. Ukažte příštím generacím, jaká by Amerika měla být. Budou to potřebovat.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Tématem posledních týdnů jsou takzvané fake news – falešné zprávy, které se šíří zejména skrze sociální sítě. Lidé například na Facebooku sdílí weby, které nabízejí neověřené a štvavé informace. Debata se naplno rozpoutala po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje internet – takže se může zdát, že fake news ovlivňují společnost až v moderní době. Není tou tak, minimálně v Americe. Lživé zprávy už před sto padesáti lety téměř potopily šestnáctého prezidenta Spojených států amerických Abrahama Lincolna. Píše o tom server Quartz. 

Když se Lincoln v roce 1864 připravoval na další prezidentskou volbu, situace nebyla růžová. V Americe zuřila občanská válka a Lincolnovi protikandidáti se v předvolebním boji činili. Útok na republikánskou stranu přišel od kongresmana Samuela Sullivana Coxe. Ve své plamenné řeči obvinil republikánskou stranu z plánu na vytvoření nové americké rasy, která by vznikla křížením bělochů a černochů; tím prý chce Lincoln vyřešit rasové problémy v Americe. Demokraté se odkazovali na dokument Miscegenation: The Theory of the Blending of the American White Man and Negro, který oslavoval svazky mezi Afroameričany a bílými. Dokument dokonce vyzýval republikány, aby teze přijali do svého programu.

Reklama
Reklama

Když pak editor prorepublikánských novin the New York Tribune napsal, že manželství je výsostnou záležitostí páru, který se hodlá vzít, demokraté vybudili další diskusi, že republikáni podporují smíšené svazky. „Přední republikánský deník je nestydatým obhájcem míšení rasy, na které nahlíží jako na nejvyšší otázku sociální a politické filosofie,“ napsal demokratický deník The New York World.

Podobných dokumentů, které tvrdily, že republikáni plánují vytvoření „nové americké rasy“, se objevila řada. Později se ukázalo, že je to jedna z nejúspěšnějších fake news kampaní v Americe – a že zmíněný dokument o míšení ras vytvořili demokratičtí novináři usilující o potopení Lincolna. Chtěli s jeho pomocí rozšířit „rasovou úzkost“ mezi pracující třídou bílých republikánů, jak píše Quartz.

Prezidentu Lincolnovi se nakonec podařilo opět zvítězit, ale tento hoax ve společnosti zanechal stopu, která přetrvává dodnes. Přinesl anglickému slovníku dodnes používané slovo slovo miscegenation, které vzniklo z latinských slov miscerive (mísit) a genus (rasa).  Do té doby se pro mísení jakýchkoli skupin lidí užíval výraz “amalgamation”. Ovšem miscegenation znělo vědečtěji – a tudíž strašidelněji.