Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Kupte si boty, které se vám rozpadnou, láká Adidas

Autor: Adidas
Autor: Adidas

Koupit si boty, které se za dva roky rozpadnou? To je noční můra všech zákazníků. Téma městských legend o spiknutí firem, které schválně nechávají své výrobky rozbít tři dny po záruce. Anebo je to taky lákadlo firmy Adidas, které má přesvědčit ke koupi páru opravdu velmi drahých kecek.

Za jejich rozložitelnými botami není touha kupující ošidit, alespoň oficiálně, ale touha dosáhnout “změny paradigmatu” ohledně našeho přístupu k věcem (marketingový slovník není nikdy dost bohatý). Luxusem nemá být bytelné, trvanlivé, pečlivě vyrobené zboží. Luxusem má být bytelné, pečlivě vyrobené zboží, které se rychle rozpadne, když budete chtít. A to doslova.

Předmětná kecka je z materiálu Biosteel, což je uměle vyrobené pavoučí vlákno. Pevné, ale s výrazně menší ekologickou výrobní stopou oproti běžně používaným umělým vláknům. Je plně a bezezbytku rozložitelné - a navíc je ještě o něco lehčí než běžná umělá bota. Prostě ideální do kompostu. Předchozí uvědomělá série měla svršek boty vyrobený z recyklovaných plastů vylovených z oceánu. A nepochybujme, že obchodníci firmy si dokážou spočítat i další zisky za k ekologickou budoucnost.

Vytvořit svět, ve kterém dnešní chlouba “Tyhle boty mám už devět let, pořád jako nové, prostě adidasky” bude příznakem zpátečnictví a neúcty k planetě, to se musí líbit každému prodejci. A prohlášení “Tyhle boty mám už popáté. Vždycky je nechám rozpadnout přesně po dvou letech. Takže těmhle zbývá tak rok. Prostě adidasky” už musí znít všem akcionářům přímo jako rajská hudba.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].