0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu12. 6. 20172 minuty

Konec roamingu se blíží. Čeští operátoři vydělají díky turistům

Ilustrační foto • Autor: Thinkstock

Tento čtvrtek 15. června v Evropské unii definitivně končí roamingové poplatky, tedy extra platby za volání, esemesky nebo surfování v zahraničí. Nový princip „roam like at home“ funguje podle pravidla "všude jako doma“. Tedy že všichni občané EU budou smět od čtvrtka používat svůj telefon pořád stejně a za stejné ceny bez ohledu na to, kde se právě nacházejí.

Volání z českého na české číslo tak bude stát pořád stejně, ať se volá z Česka, z Německa nebo z Chorvatska. Totéž platí pro data: zákazník by už neměl mít při surfování starosti s tím, kde se právě nachází. Svůj příděl dat bude moci vyčerpat kdekoli na území EU. Výjimka v tomto případě existuje jen tehdy, pokud má někdo se svým operátorem domluvena neomezená nebo velmi levná data (což nebývá v Česku zvykem). V tom případě může operátor volný provoz zastavit a data navíc zpoplatnit nebo zpomalit, musí ale dát zákazníkovi včas vědět.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Konec roamingu je výsledkem desetiletého tlaku Evropské komise, díky kterému se postupně snižovaly velkoobchodní poplatky mezi operátory v jednotlivých zemích. Podle odhadů Bruselu lze očekávat, že zrušení roamingu připraví operátory v EU dohromady o 1,2 miliardy eur na tržbách. Nový režim dolehne na operátory s velkým podílem firemních zákazníků, pomůže naopak telefonním společnostem v turisticky atraktivních zemích, tedy hlavně těm na jihu Evropy.

I v Česku platí, že příliv cizích turistů je vyšší než odliv Čechů na dovolenou do zahraničí. Češi jsou navíc dlouhodobě navyklí na telefon v cizině moc nesahat a mají zpravidla velmi nízké domácí stropy na spotřebu dat. Čeští operátoři tak sice proti dřívějším časům, kdy za roaming inkasovali vysoké platby, o část příjmů přijdou, ale díky příznivé turistické bilanci vydělají víc než firmy v jiných zemích.

T-Mobile a Vodafone v Česku změnily ceník kvůli novým pravidlům přes uplynulý víkend; O2 mění ceník až na poslední chvíli od 15. června.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].