pondělí 12. 6. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Tento čtvrtek 15. června v Evropské unii definitivně končí roamingové poplatky, tedy extra platby za volání, esemesky nebo surfování v zahraničí. Nový princip „roam like at home“ funguje podle pravidla "všude jako doma“. Tedy že všichni občané EU budou smět od čtvrtka používat svůj telefon pořád stejně a za stejné ceny bez ohledu na to, kde se právě nacházejí.

Volání z českého na české číslo tak bude stát pořád stejně, ať se volá z Česka, z Německa nebo z Chorvatska. Totéž platí pro data: zákazník by už neměl mít při surfování starosti s tím, kde se právě nachází. Svůj příděl dat bude moci vyčerpat kdekoli na území EU. Výjimka v tomto případě existuje jen tehdy, pokud má někdo se svým operátorem domluvena neomezená nebo velmi levná data (což nebývá v Česku zvykem). V tom případě může operátor volný provoz zastavit a data navíc zpoplatnit nebo zpomalit, musí ale dát zákazníkovi včas vědět.

Reklama
Reklama

Konec roamingu je výsledkem desetiletého tlaku Evropské komise, díky kterému se postupně snižovaly velkoobchodní poplatky mezi operátory v jednotlivých zemích. Podle odhadů Bruselu lze očekávat, že zrušení roamingu připraví operátory v EU dohromady o 1,2 miliardy eur na tržbách. Nový režim dolehne na operátory s velkým podílem firemních zákazníků, pomůže naopak telefonním společnostem v turisticky atraktivních zemích, tedy hlavně těm na jihu Evropy.

I v Česku platí, že příliv cizích turistů je vyšší než odliv Čechů na dovolenou do zahraničí. Češi jsou navíc dlouhodobě navyklí na telefon v cizině moc nesahat a mají zpravidla velmi nízké domácí stropy na spotřebu dat. Čeští operátoři tak sice proti dřívějším časům, kdy za roaming inkasovali vysoké platby, o část příjmů přijdou, ale díky příznivé turistické bilanci vydělají víc než firmy v jiných zemích.

T-Mobile a Vodafone v Česku změnily ceník kvůli novým pravidlům přes uplynulý víkend; O2 mění ceník až na poslední chvíli od 15. června.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Platforma Emmanuela Macrona Republika v pohybu, která mu pomohla k zisku prezidentského křesla, pokračuje ve své vítězné cestě Francií - drtivě vyhrála nedělní první kolo parlamentních voleb. Do druhého kola, které se koná tuto neděli 18. června, jde s kandidáty v dobré pozici ve 455 okrscích z celkových 577 a předpovídá se mu konečný zisk mezi 415 a 455 mandáty. Macronovo hnutí tak dosáhne na absolutní většinu ve francouzském Národním shromáždění.

To samo o sobě je úkaz - EnMarche! existuje jen něco přes rok. A ještě před třemi týdny -  poté, co už Emmanuel Macron několik týdnů seděl v prezidentském křesle - se Francouzi vyslovovali v průzkumech k možnosti volby jeho hnutí do parlamentu jen vlažně. Jednak proto, že řada tváří Macronovy strany byli neznámí političtí nováčci, a pak proto, že voliči chtěli  vyvažovat - nepředat příliš moci jedné straně.

Reklama
Reklama

To poslední nyní padlo. Macron má šanci získat až 79procentní většinu ve sněmu; všichni jeho kandidující ministři, i ti z jiných stran, postupují do druhého kola z dobré pozice a jeho kabinet bude moci velmi suverénně vládnout.

Pro Francii a pro Evropu jako celek je to dobrá zpráva. Macron v roli ministra hospodářství prokázal velkou výdrž, což mu v kombinaci se stabilním politickým prostředím poskytne prostor, aby Francii protáhl nezbytnými reformami a převedl ji do jednadvacátého století. Pokud bude reformní zápal ve své druhé největší ekonomice napřen správným směrem, ocení i zbytek eurozóny.

Pro Východoevropany ale volby potvrdily i jednu špatnou zprávu. Macron se dlouhodobě staví proti takzvanému sociálnímu dumpingu - nabízení levnějších služeb kvůli nižším platům a sociálnímu zabezpečí pracovníků. A stejně tak jako chce být přísnější na Francouze, chce striktně přistupovat vůči jejich konkurentům.

Nový francouzský prezident razí principu volné soutěže odporující tezi, že za stejnou práci v jedné zemi mají dostat všichni stejně zaplaceno a mají mít i stejné výhody a povinnosti. Pokud by uspěl, znamenalo by to konec kdysi slavných polských instalatérů ve Francii, protože by už nemohli nabízet svoje služby laciněji a jejich konkurenční výhoda by padla.

Na téma sociálního dumpingu už je ostatně teď živo a může za to právě Macron. Do zákona schváleného loni ještě v roli ministra hospodářství prosadil povinnost prokázat nejméně francouzskou minimální mzdu pro řidiče kamionů z ostatních zemí EU, kteří projíždějí Francií - tedy to, co nyní intenzivně řeší česká, polská a rumunská administrativa.

Coby prezident s mimořádně silným mandátem bude v boji proti sociálnímu dumpingu bezesporu pokračovat. Na českou vládu i kabinety dalších východoevropských zemí to klade nároky přesně vědět, co chtějí a kde neustoupí.