Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Kim je ochoten jednat o jaderném programu. O co hraje, spekuluje svět

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s šéfem jihokorejské delegace Chung Eui-yongem  • Autor: REUTERS
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s šéfem jihokorejské delegace Chung Eui-yongem • Autor: REUTERS

Jihokorejští vyjednavači se vynořili ze čtyřhodinové večeře se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem s nabídkou, že Severní Korea je ochotna začít vyjednávat se Spojenými státy o svém jaderném programu. Donald Trump je opatrný i nadšený. Jeho tvrdý postoj se vyplatil a na otázku, čemu vděčí za korejský návrh, odpověděl do ticha sálu: “Sobě.“ Pak ale následovala netypická zdrženlivost. “Byla by to skvělá věc pro celý svět. Uvidíme, co bude.!

Trump připisuje zjevně severokorejský obrat tvrdým ekonomickým sankcím i vypjatým vystoupením, během nichž neváhal vyhrožovat vojenským útokem. Deník The Wall Street Journal v této souvislosti píše, že “přeshraniční obchod s Čínou prudce poklesl. Přežití Severní Koreje navzdory oficiální ideologii o soběstačnosti závisí na dodávkách energií, potravin i základních surovin. Potřebuje také luxusní zboží jako odměnu pro vysoké státní úředníky.“

Jak velká naděje se tedy nad Korejským poloostrovem vznáší? Komentáře jsou celkově obezřetné. Už proto, že - slovy deníku The Washington Post, který cituje vysoce postaveného amerického vyjednavače - “je potřeba se na věc dívat z určité perspektivy, zhluboka se nadechnout a nezapomínat, že za sebou máme 27 let rozhovorů se Severokorejci, a je to 27 let porušování všech dohod, které Severní Korea se Spojenými státy a mezinárodní komunitou kdy uzavřela”.

Jde vlastně o to, čeho lze v případných rozhovorech (zatím jde o zprostředkovaný návrh) dosáhnout. Jaderné zbraně jsou pro Severní Koreu základním předpokladem přežití. Pokud by se jich měl Pchjongjang vzdát, bude za to rozhodně chtít bezpečnostní záruky. A jejich vyvrcholením - pokud je nějakým vodítkem zkušenost z minulých vyjednávání - bude požadavek odchodu amerických jednotek z oblasti.

O bezpečnostní záruky by v takovém případě přišla Jižní Korea i Japonsko -  v minulosti Severní Korea „nechápala“, proč by Američané měli mít vojenské základny i u nich. “Takový výsledek by znamenal geopolitickou katastrofu, pokud by si Severní Korea ponechala svůj vojenský potenciál,” upozorňuje zmíněný The Wall Street Journal. Severní Korea je schopna zásadně ohrozit jih i bez jaderných zbraní: disponuje děsivou palebnou silou, biologickými i chemickými zbraněmi.

Odchod Američanů by se však jistě líbil i Číně - a Rusko zase pošilhává po možnosti prodloužit přes území Severní Koreje plynovod na jih Korejského poloostrova. V takovém případě by se podle dalšího textu deníku The Washington Post severokorejský režim dostal pod přímou ochranu Moskvy a vlastní jaderné zbraně by ani nepotřeboval.

Na stejném místě se ještě zdůrazňuje, že severokorejský režim začíná dost možná vidět svou budoucnost na vzoru Číny: dosud odmítal “kapitalistickou” modernizaci s tím, že by ohrozila dynastickou povahu režimu rodiny Kimů. Ale teď, když čínský prezident Si začíná úspěšně kombinovat technokratickou vládu s osobní diktaturou, může názor změnit.

Komentáře napříč médii často vyzývají Trumpa, aby nedělal předčasné ústupky. Například kvůli olympiádě odložené společné cvičení Spojených států a Jižní Koreje by prý rozhodně nemělo být zrušeno. Na druhé straně, od dusivých okamžiků, kdy to na podzim vypadalo téměř na neodvratnou jadernou válku, svět přece jenom o pár krůčků poodstoupil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].