Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Katalánci připravují další referendum o své nezávislosti

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Katalánci připravují další referendum o své nezávislosti, hlásí agentura Reuters. Plánují jej uspořádat do konce září. A to přesto, že centrální madridská vláda říká jednoduše, prostě a dlouhodobě: ani náhodou.

Nebylo by to v posledních letech poprvé. V Katalánsku se konal neoficiální plebiscit na podzim roku 2014. Naprosto jednoznačně zvítězila touha po samostatnosti: osmdesát procent voličů hlasovalo pro vznik katalánského státu nezávislého na Španělsku. Dalších deset procent nechtělo sice opustit španělské hranice, ale chtělo by vlastní stát v rámci Španělska, tedy větší nezávislost.

Tehdejší účast ale byla nízká, zhruba čtyřicet procent. Průběžné průzkumy ukazují, že Katalánci jsou ve skutečnosti ve věci své nezávislosti rozdělení půl na půl a zastánci setrvání velmi mírně převažují. Organizátory referenda - tedy katalánské politiky - to podle jejich slov příliš neznervózňuje. Jsou připraveni akceptovat jakýkoliv výsledek, ačkoliv katalánská politická elita se většinově staví za naprostou samostatnost.

Ať tak či onak, madridská vláda nehodlá proti výsledkům referenda ani protestovat (pokud by pro ni dopadlo špatně), ani jej vítat (kdyby dopadlo dobře), protože žádné referendum se konat nemá; a pokud možno ani nebude. S Katalánci je podle Madridu možné mluvit, ale ne pod pohrůžkou odštěpení.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].