Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Jižní Korejci žádají hlavu prezidentky. Mají pocit, že ji ovládá šamanka

Protest proti jihokorejské prezidentce, Soul • Autor: REUTERS
Protest proti jihokorejské prezidentce, Soul • Autor: REUTERS

Bizarní zprávy z Korejského poloostrova zpravidla obstarává jeho severní část, kde vládne jedna z nejtužších totalitních diktatur na světě. Jižní Korea má na rozdíl od KLDR pověst bohaté, technologicky vyspělé a demokratické země srovnatelné s Japonskem, která dala světu firmy jako Samsung nebo Hyundai. To, co se nyní odehrává v Soulu a co s napětím sledují miliony Korejců na obrazovkách, tak působí spíš jako podivný komiksový seriál než jako politická realita - jak píše server Vox.

Pak Kun-hje, první korejská prezidentka v historii, čelí korupčnímu skandálu, kvůli kterému nejspíš přijde o svůj úřad. A možná o mnohem víc. Skandál se točí kolem obvinění, že se nechala v úřadu ovlivňovat esoterickou šamankou a vědmou Čche Son-sil a účastní se rituálů, které tato žena vede. Celoživotní přítelkyně prezidentky je dcerou zakladatele křesťanské sekty Chrám věčného života a podle žalobců manipulovala prezidentkou za účelem vlastního obohacení.

Měla ji přimět, aby donutila velké korejské společnosti věnovat desítky milionů dolarů dvěma charitativním nadacím, které vědma Čche provozuje. Podle žalobců si navíc Čche ulila peníze pro sebe a používala je například pro svou dceru, která je reprezentantkou v koňské drezúře a byla za poněkud podezřelých okolností přijata na prestižní univerzitu. Zjištění, že Čche, která nemá žádnou oficiální funkci, ale měla přístup k nejvyšším jednáním, tajným informacím a zřejmě upravovala prezidentce projevy, Korejce šokovalo. Některá média ji přirovnávají až k mystiku Rasputinovi, který měl velký vliv na poslední ruské vládce z dynastie Romanovců.

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Čche se podle serveru Vox stala blízkou přítelkyní a duchovní vůdkyní budoucí prezidentky v době, kdy byla Pak ještě dítě. Pevné pouto mezi oběma ženami přetrvalo do současnosti. Osamělost, vysvětlila prezidentka, proč tolik přilnula k Čche. Matka Pak zemřela v dětství (měl ji zavraždit severokorejský špion) a prezidentka se nikdy nevdala. Skandál dokreslují zneklidňující detaily, které prezidentka musí vysvětlovat. Jako proč je třeba v Modrém domě (sídlo prezidentů) tolik modrých pilulek proti poruchám mužské erekce?

Prezidentka národu v úterý nabídla rezignaci. Opozice ale prezidentčin návrh odmítla. Jednotná demokratická strana, která je hlavním opozičním uskupením v zemi, nabídku označila za zdržovací taktiku a snahu uniknout procesu sesazení. Strana zároveň uvedla, že bude pokračovat ve svém úsilí zahájit proces sesazení hlavy státu v parlamentu, přičemž hlasování by se mohlo uskutečnit již v pátek.

Za posledních pět týdnů proti prezidentce vyšly do ulic demonstrovat již miliony obyčejných Korejců, kteří žádají vysvětlení, zbavení prezidentky imunity a její trestní stíhání.

https://www.youtube.com/watch?v=7a_tdBPfOlE

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].