Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Způsobila ofenzivu britských političek dívčí kapela Spice Girls?

Pravidelný výběr ze světových médií: Žena v čele Spojeného království • A jak s tím souvisí Spice Girls • Jste to, co čtete • Čína se zlobí

Andrea Leadsom • Autor: REUTERS
Andrea Leadsom • Autor: REUTERS

Británii povede od září žena. Po vyřazovacím hlasování zbyly v soutěži o následníka Davida Camerona na pozici šéfa/šéfky britských konzervativců, a tedy i premiéra/premiérky, ministryně Theresa May a Angela Leadsom. Michael Gove, přední postava kampaně za odchod Británie z EU, který po celou dobu stál za zády vůdce brexitu Borise Johnsona, aby jej do nich následně bodnul, vypadl - což je symptomatický závěr celé brexitové kampaně.

Theresa May • Autor: Wikimedia Commons
Theresa May • Autor: Wikimedia Commons

Nigel Farage odstupuje z čela UKIP, “protože chce zpět svůj život” poté, co splnil svou historickou úlohu. Bezpochyby ale ví, že ten, kdo se bude muset s výsledky jeho historického snažení popasovat, svůj život hodně dlouho mít nebude. Boris Johnson vzal zavděk prvním podrazem ze strany zmíněného Govea, aby zdrceně odstoupil, a sám Gove pak zcela pohořel při snaze přesvědčit o své kandidatuře alespoň členy vlastní strany.

Příchod May nebo Leadsom do vedení země bude změnou nejen co se týče pohlaví - až donedávna se souboj o premiérské křeslo odehrával mezi dvěma zasloužilými členy britské vrchnosti (Cameron a Jonhson). MayLeadsom pocházejí ze skromných poměrů, na členy konzervativní strany až nezvykle. Znalci poměrů v britské politice ani u jedné z obou političek nepochybují, že jsou tvrdé a velmi nesentimentální hráčky - v kteréžto souvislosti na mysli vytane obraz Margaret Thatcher. Ale tady je trochu rozdíl: nemají potřebu být tvrdší než všichni muži okolo. Heslem obou žen je konsenzus a “proboha, hlavně teď klid, protože na hádky není čas”.

Může za nástup vrcholných britských političek, které se nemusí chovat jako muži, kapela Spice Girls? Trochu divoká hypotéza nemusí být zas tak úplně mimo. Jistě, nebylo a pořád není těžké se na kdysi superhvězdnou pětici mladých zpěvaček - možná vlastně čtveřici, viděl někdy někdo Victorii Beckham zpívat? - s jistým despektem. Kapela byla v prvé řadě producentská a komerční trefa. Co jim ovšem tehdejší kritici nemohou upřít, je to, že se předepsaných rolí ujaly zcela nevídaně. A možná až tak, že proměnily obraz toho, jak se žena může (nebo nemůže) na veřejnosti chovat.

Jak píše britský Guardian, heslo kapely “girl power” může dnešním uším znít jednoznačně a vědomě feministicky - což je ovšem právě omyl dnešních uší. Spice Girls ani jejich teenagerské fanynky by se nepopsaly jako feministky, což ovšem neznamená, že se tak často nechovaly a nevystupovaly.

Skupina potrhlých , odvážných (“no tak si to s námi pojď vyříkat, jestli na to máš”, vzkázaly národnímu pokladu britské arogance, Liamu Gallagherovi z Oasis) a nekonvenčních “kámošek” ukázala svým tehdy svým dospívajícím příznivkyním, co všechno je možné. Ty fanynky jsou dnes dvacátnice a třicátnice, sebevědomé ženy z generace, která za několik málo let převezme otěže našeho světa.

Trocha girl power na připomenutí; vyšlo téměř přesně před dvaceti lety.

Začátek následujícího textu je trochu zavádějící: “To, co čtete, je důležitější, než si myslíte”. Jakoby někdo pochyboval, že to, co čte, je extrémně důležité. Nyní se mu ovšem dostává vědeckého potvrzení: opravdu to je extrémně důležité a četba je nejlepší trénink vašeho mozku.

Ale jak čeho. Dnešní menu pro vás má trochu staromódní radu: čtěte poezii, romány a literaturu faktu. Komplikovaná souvětí, metafory, bohatá slovní zásoba, to všechno našemu mozku totiž přivozuje pocit podobný autentickému prožitku toho, co čtete. Ani román ovšem není jako román, Anna Karenina se počítá víc než fantasy nebo horory. Říkají vědci.

Výsledkem dobré četby je pak především lepší stylistika. Což neznamená, že píšete jako druhý Neruda, i když můžete, chcete-li. Ale každopádně své myšlenky dokážete formulovat přesněji, rychleji a srozumitelněji. Jinými slovy: lépe myslet.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Někdo by to měl říct lidem kolem ISS. Server Gizmodo si vyžádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím seznam filmů, u nichž relaxují astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici. Jak lítý boj to byl, server neprozrazuje. Ale je to opravdu zajímavá směs pěti set děl.

SAMOZŘEJMĚ tam jsou všechny díly Vetřelce, kde vesmírná bytost postupně likviduje členy kosmické lodi, a JISTĚ tam je film Gravitace o fatální nehodě při výstupu do volného vesmíru. Ale též spousta hollywoodské klasiky, spousta komedií, nějaké ty westerny, a pak i film Sedm, který vás vystraší, ať jste skoro sami na vesmírné stanici nebo s doma s celou rodinou či přáteli.

Co když zaútočí Severní Korea? • Autor: Globe Media /  Reuters
Co když zaútočí Severní Korea? • Autor: Globe Media / Reuters

Jižní Korea a Spojené státy zprovozní na jihu korejského poloostrova protiraketovou obranu jako reakci na agresivitu Severní Koreje. Čína si ovšem myslí, že je jen polovina vysvětlení. A tou druhou - daleko podstatnější - je budování amerických sil v jejím okolí. Je to další vyostření vztahů v regionu, kde už panuje spor o Jihočínské moře, které si na úkor většiny sousedních státu nárokuje právě Čína.

Pokud někde, pak jihovýchodní Asie je podle analytiků místo, kde vznikne příští velký světový konflikt. Čína se tu střetává se Spojenými státy a koktejl doplňují sebevědomé státy jako Japonsko, Vietnam nebo právě Jižní Korea.

Neandrtálci byli kanibalové. Dokazují to kosterní pozůstatky nalezené v jeskyních. Klíčová znalost ale zatím chybí: byl to ritualizovaný kanibalismus, nebo kanibalismus z nezbytí? To druhé by nijak překvapivé nebylo, je to průvodní jev každého hladomoru našeho vlastního druhu. To první by vlastně - opět vzhledem k historii - bylo překvapivé jen o trochu víc.

vládce Říše středu snící o proměně své země v globální velmoc čeká probuzení. • Autor: REUTERS
vládce Říše středu snící o proměně své země v globální velmoc čeká probuzení. • Autor: REUTERS

Ještě před pěti lety se mluvilo o tom, že směr světa budou určovat vynořující se mocnosti BRICS - tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, doplněny o další státy. Co ukázal čas? Nebudou. Podle časopisu Foreign Policy po Spojených státech nepřebraly vládu tyto země, nýbrž chaos.

Video: Jestliže si něco vnitřně odporuje, nemůže to být pravdivé. O tom je už několik tisíciletí přesvědčen Západ. Ale je to opravdu tak?

https://www.youtube.com/watch?v=-3-eGiSVCks

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].