Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Jak si punk osvojil sportovní módu i smýšlení

Nike, dresy a hardcore. Jak si punk osvojil sportovní módu i smýšlení. Fascinují antropologický pohled na to, jak se ve Spojených státech proměnila punková móda i postoje směrem od natužených čír, vysokých vojenských bot a kožených bund směrem k hokejovým dresům, běžeckým botám a šortkám, přináší Maria Sherman v textu pro magazín Rolling Stone. 

„Přestože sdílejí podobné skupinové chování, punkáči a atleti si v minulosti nikdy moc nerozuměli. V zásadě je obtížnější najít dvě sobě více vzdálené sociální skupiny: být zapálený do sportu je mainstreamové hobby, poslouchat punk je alternativní praxe. Obě tyto komunity mají své vlastní dorozumívací kódy, žargon i způsob oblékaní, ovšem na opačné straně spektra. Nikdy nebyly míněny tak, aby se protkly – dokud se tak ovšem nestalo,“ líčí výchozí pozici Sherman a dává za příklad čtyřicetivteřinovou skladbu I Hate Sports od hardcoreové kapely 7 Seconds z roku 1982.

Přitom to byl právě její frontman Kevin Seconds, kdo se podílel na popularizaci sportovního vzhledu coby antitezi k okázalé punkové uniformě. „Nikdy mě nelákalo chodit po ulici a nakrucovat se jako páv s modrozeleným čírem,“ vzpomíná Seconds. „Měl jsem radši hlavu ostříhanou na krátko a dostával jsem za to pěkný kapky: Copak nejsi pyšný na to, že jsi punk, ptali se mě.“

K popularizaci sportovního vzhledu pak přispělo hnutí straight edge, které bylo striktně proti drogám, alkoholu a převážně vegetariánské. „Zajímalo nás to stejnou měrou, jako nás zajímal punk. To byla naše rebelie,“ říká Ray Cappo z kapely Youth of Today. „Když jsem se ale začal stýkat s punkery na Lower East Side, s hrůzou jsem zjistil, že tu drogy frčí daleko víc než na mojí střední škole. Nás ale zajímal čistý životní styl, a to se odrazilo i v našem oblečení.“

Tak se sportovní vzhled a levné kecky Air Jordan dostaly i do komunity, která od základu sporty spíše opovrhovala. A nebylo to nakonec tak násilné spojení, protože obě skupiny čerpají jak z mladistvé energie a fyzické síly, tak se v nich manifestuje silná fanouškovská přináležitost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].