Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Kultura

Jak se stát nejznámějším hudebním kritikem? Gestikulovat a poulit oči

Autor: youtube
Autor: youtube

Hudební kritik není typ profese, která s sebou přináší slávu toho typu, že člověka v obchodě s deskami nebo na koncertě poznávají lidé a chtějí si s ním pořídit společnou fotografii. Anthony Fantano je však výjimka.

Server Spin přináší velký profil v současnosti nejúspěšnějšího hudebního kritika, který už od roku 2009 tvoří videorecenze pod značkou The Needle Drop. Z někdejšího koníčka se mu stal job na plný úvazek, který díky statisícům odběratelů, milionům zhlédnutí a slušným příjmům z reklamy živí jeho rodinu.

Fantano vyměnil úlohu píšícího autora za video recenzenta a stvořil sebe sama coby výrazný charakter. Jeho recenze mají jasný základ v psané žurnalistice, přesto je doprovází vášnivým projevem, bohatou gestikulací a poulením očí zpoza výrazných obrouček. Mluví přímo na kameru tak, jako když zapálený fanoušek vysvětluje svým kamarádům, co si rozhodně, ale rozhodně musí poslechnout.

Milovník humoru Monty Pythonů koření své recenze mnoha vtípky, zároveň si uchovává ryze osobní přístup věci a nepátrá po kontextu tak jako mnoho jeho píšících kolegů. Soustředí se mnohem více na popis kvality zvuku a melodie než na společenské souvislosti či pozadí vzniku nahrávky. Podobné syntézy ho nezajímají už proto, že by na ploše videa nefungovaly tak dobře jako v tisku.

Místo toho Fantano dokonale vytěžuje svůj vizuální potenciál. Diváci vydrží u jednoho jeho videa v průměru čtyři minuty, což je obdivuhodné číslo. Fantano jej dosahuje mimo jiné tím, že nabízí svým fanouškům, kteří jsou z 94 procent muži, jakési vějičky, aby z jeho videí tvořili memy a tím dále šířili jeho proslulost. „Moji fanoušci memy milují,“ říká. „Každý den mě pro nějaký použijí. Jediné, čeho se mi dostává víc než hejtů na Anthonyho Fantana, jsou memy Anthonyho Fantana.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].