0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Denní menu16. 10. 20174 minuty

Ruský troll vypráví, jak se dají ohnout volby

Novinář mluví s ruským trollem; ilustrační fto

Pro někoho jsou to pořád jen spiklenecké a paranoidní teorie, ale k informacím o tom, jak ruští trollové promyšleně ovlivňují veřejné mínění a volební výsledky, přibyl o víkendu další střípek.

Nezávislá ruská televize tvrain.ru  vydala rozhovor s člověkem, který měl v letech 2014–15 pracovat v jednom z center ruské propagandy a v detailech popisuje metody manipulace na webu a sociálních sítích (anglický výtah je zde). Mladík s krycím jménem Maxim strávil rok a půl v Petrohradu na známé adrese Savuškina 55. Zdejší pracoviště fungovalo až do loňska v utajení, ale pak se začaly objevovat zprávy, že jde ve skutečnosti o továrnu na propagandu.

↓ INZERCE

O centru na adrese Savuškina 55 – a o tom, že cílem ruských trollů je i Česko – jsme psali už zde. Rozhovor ale ukazuje pár detailů o tom, čeho přesně může být Česko před volbami cílem. Rozhovor je zajímavý jednak tím, jak v maličkostech vykresluje fungování trollů, o jejichž existenci většina lidí na Západě možná ani netuší. A také v tom, jak úzkostlivě agentura tajila existenci.

Maxim pracoval v zahraničním oddělení, které mělo podle něj výsadní postavení. Už dva roky před volbami dostalo za úkol „ovlivňovat mínění“ a stáčet on-line diskuse pod články v amerických médiích proti Hillary Clinton. Lidé z tohoto oddělení prošli speciálním tréninkem, aby uměli pracovat s nuancemi v amerických diskusích o zbraních, daních nebo sňatcích homosexuálů. Jejich úkolem bylo pročítat desítky tisíc komentářů pod texty na hlavních zpravodajských portálech v USA, aby pochopili uvažování normálních Američanů, a pak v debatě „rozkymácet loď“ tím správným směrem.

„Nešlo o to psát, že Obama je opice a Putin je moloděc,“ popisuje Maxim. V zahraničním oddělení podle něj naopak platil zákaz přímo opěvovat Rusko nebo ruského prezidenta, protože praxe ukázala, že Američané se ve skutečnosti o Rusko zas tolik nezajímají. „Naším cílem nebylo dostat Američany na naši stranu. Úkolem bylo otočit je proti jejich vlastní vládě, vyvolat neklid a rozladění a srazit podporu Obamovy vlády.“

Hillary Clinton v New Hampshire
Autor: Profimedia, Polaris
Hillary Clinton v New Hampshire
Hillary Clinton v New Hampshire Autor: Profimedia, Polaris

Veškerá činnost probíhala tak, aby nebylo možné vystopovat, odkud příspěvky chodí. Trollové ze zahraniční sekce se k webu přihlašovali přes VPN síť, která jejich ruský původ skryla. Bylo též zakázáno jakkoli se šířit o tom, co se na adrese Savuškina 55 děje. Jeden z pracovníků byl propuštěn poté, co sdílel fotografii pořízenou na pracovišti, což bylo obzvlášť zakázáno. Incident tak ukázal, že agentura své zaměstnance špehuje.

To, že v propagandě proti Hillary Clinton byly zapleteny ruské zdroje a že úkoly šly nejspíš přímo z Kremlu, se v USA ví už delší dobu. Autoři příspěvků dostávali podle Maxima za úkol kompromitovat kandidátku skrze její majetek, jejího manžela nebo její počínání na různých postech v administrativě. Lidé jako Maxim dostali pokyn sledovat americký seriál House of Cards, aby si vylepšili znalosti o fungování americké politiky. V agentuře také fungovala důsledná kontrola angličtiny, aby příspěvky vypadaly autenticky.

Separátní facebookový tým vedl nekonečné boje s administrátory amerických stránek, kteří se snažili zablokovat falešné účty; podobné boje se vedly přímo s Facebookem. S blížícím se termínem voleb rostl také další „analytický tým“, který připravoval manuál k vybraným tématům – například k daním vypracoval excelový soubor s konkrétními body a s doporučením, jak na ně reagovat a protistranu dostat do úzkých. Celá zahraniční „redakce“ měla podle Maxima v roce 2015 kolem 200 zaměstnanců, kteří se točili v rytmu dvě dvanáctihodinové směny a pak dva dny volna. Výdělky se pohybovaly kolem 50 tisíc rublů měsíčně (19 tisíc korun). Maxim říká, že práci opustil poté, co se změnilo vedení, odešlo víc jeho kolegů a u příspěvků začal důraz na kvantitu místo kvality.

Změny údajně přišly poté, co jeden ze zaměstnanců promluvil o fungování agentury s novináři a co unikly ony fotky z pracoviště. „Rychle našli viníky. Zavřeli je v suterénu a vyslýchali je,“ vypráví Max. Začátkem roku 2015 muselo podle něj dojít k něčemu nežádoucímu – zaměstnanci dostali pokyn smazat všechny záznamy a v budově byl i cítit kouř, patrně kvůli spalování kompromitujících materiálů.

Po incidentu s únikem informací do tisku vedení agentury také změnilo přístup k zaměstnancům, kterým bylo vysvětleno, že se za svou práci nemusí stydět, ale že by na ní měli být naopak hrdí – protože ve světě panuje informační válka a každá země má přece svou organizaci, která brání národní zájmy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].