Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Inaugurační show se zpolitizovala, pro Trumpa zazpívají jen béčka

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Zpívat, nebo nezpívat na Trumpově inauguraci? Tuhle otázku si v uplynulých týdnech položila řada hvězd americké pop-music, na rozdíl od Hamleta ale s jejím zodpovězením zjevně neměly takovou potíž. Seznam umělců, kteří vystoupí na dnešní ceremonii – začíná po 17.00 středoevropského času – neobsahuje ani jednu celebritu světového formátu, ale lokální, na poslední chvíli oprášená jména.

Zatímco k Baracku Obamovi se tlačily hvězdy jako Beyoncé nebo Justin Timberlake, které zaplňují stadiony doma i za oceánem, vystoupení na Trumpově slavnostním uvedení do úřadu odmítly. Jak samy uvedly, účast na ceremonii se v případě nastupujícího prezidenta stala demonstrací politické podpory Donaldu Trumpovi a většina zástupců amerického show businessu s tím, nebo přímo s Donaldem Trumpem, měla problém.

Za všechny to shrnula hvězda Broadway Jennifer Holliday, která zpívala už na inauguraci Ronalda Reagana, Billa Clintona a obou Bushů a původně chtěla pokračovat ve své tradici „nadstranické pěvkyně.“ „Pak jsem si ale uvědomila, že účast na inauguračním koncertě Donalda Trumpa by se považovala za politický akt, který by byl v rozporu s mým přesvědčením a chybně by se vykládal jako moje podpora Donaldu Trumpovi a Miku Pencovi,“ řekla pro Vice Jennifer Holliday.

Kromě Jennifer Holliday odmítli nejen zmínění Justin Timberlake a Beyoncé, ale také revival band Bruce Springsteena. Fanoušci Donalda Trumpa tuhle kapelu, a samozřejmě samotného Springsteena, milují, ale protože také Springsteen patří k Trumpovým kritikům, jeho revivalová kapela řekla ne. Seznam umělců, kteří dnes vystoupí pod Kapitolem po prezidentově slibu a na následném koncertě, tak obsahuje směs polozapomenutých jmen jako zpěváka country Tobyho Keithe, účastníků populárních show jako Jackie Evancho z America´s Got Talent, která oslnila část televizního publika v Americe jako jedenáctiletá zpěvačka árií, nebo post-grungeovou skupinu 3Doors Down.

Seznam ale obsahuje i bizarní postavy ze světa youtube a počítačových her, jako třeba hráče na virtuální bicí od Nintenda, který si říká DJ Ravidrums, nebo hráče na méně virtuální klavír Piano Guys. Zřejmě nejrespektovanějším jménem na Trumpově oslavě bude Sam Moore, soulový zpěvák slavný zejména v 70. letech, kdy měl soulové duo Sam and Dave.

Celý seznam je pro zájemce zde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].