úterý 31. 1. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Být archeologem není snadné a není to ani snadná práce - léta studií a tréninkového kopání, než se konečně můžete vydat do pouští či hor a objevovat zdánlivě ztracenou historii lidstva. Ale je tu i jedna méně náročná a nákladná varianta. Jmenuje se GlobalXplorerzaložila ji archeoložka Sarah Parcak.

Je to další z příkladů - řekněme - crowdsourcingové vědy, jak připomíná server Wired. Model, kdy se velké množství zájemců bez formálního vědeckého vzdělání zapojí s nějakou jednoduchou, ale časově náročnou činností do vědeckého objevování, už se několikrát osvědčil. Máme lépe tak zmapované neurony nebo přehledněji klasifikované galaxie.

GlobalXplorer využívá fakt, že planeta Země je už velmi podrobně satelitně vyfotografovaná. Jen málokterý kout nemáme zdokumentovaný. Ale naše planeta je opravdu, ale opravdu velká. A stále ještě neobjevených archeologických nalezišť - anebo objevených, ovšem vykradači hrobů a nikoliv archeology - je tak nepočítaně. To je jeden z největších problémů současné archeologie: ty věci někde jsou, ale bůhví kde.

Kdo se do GlobalXploreru zapojí, dostane za úkol analyzovat satelitní snímky. Nejde ani tak o to objevit Macchu Picchu, jak spíš odškrtnout místa, kde žádné Macchu Picchu rozhodně nečeká. Sarah Parcak si slibuje, že takto zbude profesionálním archeologům víc času a energie na průzkum slibnějších míst.

Celý projekt je koncipovaný jako hra, protože pro úspěch je klíčové, aby s ním lidé trávili dost času. Takže zprvu plníte triviální úkoly a jednoduché snímky, postupně se dostáváte ke složitějším strukturám a přebíráte čím dál tím větší zodpovědnost. Zda ty nejlepší počítačové hledače nakonec vezme Parcak a její tým za skutečnými vykopávkami, ovšem není známo.

https://www.ted.com/talks/sarah_parcak_archeology_from_space?language=cs

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Donald Trump uzavřel americké hranice pro obyvatele sedmi převážně muslimských zemí s tím, že se snaží oslabit teroristickou hrozbu. Dobrá, odkud tedy teroristé do Ameriky přicházejí?

Na to se snaží odpovědět mimo jiné libertariánský think-tank Cato Institute - to je ten, ke kterému se před časem hrdě hlásil Václav Klaus, než se libertariáni, mimo jiné kvůli jeho postojům k ruské invazi na Ukrajinu, přestali hrdě hlásit k němu. Jeho analytik  Alex Nowrasteh se tak probral statistikami a zjistil, že státní příslušníci sedmi Trumpem vyjmenovaných zemí nezabili od roku 1975 ve Spojených státech ani jediného člověka.

Je to tak. Ani jediného. Neznamená to úplně, že by se o to nepokusili - šest Íránců, šest Súdánců, dva Somálci, dva Iráčané a jeden obyvatel Jemenu byli skutečně usvědčeni ze snahy teroristický útok spáchat. Pokud jde o Syřany a Libyjce, v tomto případě se ovšem počet obviněných rovná nule.

Čtěte také: Jsi můj nejlepší kámoš, řekl papež Trumpovi. Pak nový prezident vydal své desatero

Pro představu, ve Spojených státech bylo od 11. září usvědčeno z trestných činů spojených s terorismem 580 lidí. Z toho 40 (6,9%) tvořili cizinci plánující útoky v Americe. Zbytek tvořili lidé, kteří se snažili pomoci teroristům v zahraničí, nebo Američané, kteří chtěli zabíjet jiné Američany. Ti už ovšem v zemi jsou a žádné plošné zákazy je nezastaví.

“Trumpovy prezidentské výnosy nejsou založeny na racionální analýze týkající se hrozeb národní bezpečnosti, protože riziko je velmi malé, zatímco náklady vysoké,” píše analytik věhlasného think-tanku, jenž si zakládá na racionálním a svobodomyslném uvažování. Jako příklad používá 120denní zákaz vstupu pro uprchlíky ze Sýrie. “Od roku 1975 bylo usvědčeno ze snahy spáchat teroristický útok na území USA 20 uprchlíků a pouze tři Američané zemřeli při útocích spáchaných uprchlíky. Všechny se odehrály v 70. letech. Při teroristických útocích syrských uprchlíků ve Spojených státech nezemřel jediný člověk. Pravděpodobnost, že Američan zemře jako důsledek teroristického útoku spáchaného uprchlíkem, je jedna ku 3,6 miliardy." Jistě dobrý důvod, proč uzavřít hranice.

Libertariáni ostatně začínají kromě americké levice vytvářet zajímavou druhou frontu proti Trumpovu vládnutí. Jak refereruje deník The Washington Post, o víkendu se sešli významní přispěvatelé do legendární donátorské sítě bratří Kochových známých masivní podporou republikánských kandidátů a velkého byznysu -  a pro Trumpovo počínání neměli velké porozumění. Zákaz vstupu pro občany sedmi zemí označili za “chybný postup”.

Charles Koch pak prohlásil, že “čelíme velkému nebezpečí, protože se můžeme vydat autoritářskou cestou”. Síť rozděluje během kampaní stovky miliónů dolarů a podle deníku se tak může stát “významným zdrojem odporu” proti stávající administrativě. Dárci už stihli kritizovat i Paula Ryana, šéfa republikánů ve Sněmovně reprezentantů, který před Trumpem okatě sráží paty. Na setkání padaly věty typu „že se Spojené státy odvracejí od základů individualismu, svobody a příležitostí” - nebo že jsme nyní “svědky vzniku prostředí, v němž se může dařit autoritářským sklonům”.

Jisté je, že republikáni, jejichž jménem Donald Trump vládne, zatím třeba právě protiimigrační dekrety v drtivé většině přecházejí hrobovým mlčením.