Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

I ty se můžeš stát satelitním archeologem

Sarah Parcak
Sarah Parcak

Být archeologem není snadné a není to ani snadná práce - léta studií a tréninkového kopání, než se konečně můžete vydat do pouští či hor a objevovat zdánlivě ztracenou historii lidstva. Ale je tu i jedna méně náročná a nákladná varianta. Jmenuje se GlobalXplorerzaložila ji archeoložka Sarah Parcak.

Je to další z příkladů - řekněme - crowdsourcingové vědy, jak připomíná server Wired. Model, kdy se velké množství zájemců bez formálního vědeckého vzdělání zapojí s nějakou jednoduchou, ale časově náročnou činností do vědeckého objevování, už se několikrát osvědčil. Máme lépe tak zmapované neurony nebo přehledněji klasifikované galaxie.

GlobalXplorer využívá fakt, že planeta Země je už velmi podrobně satelitně vyfotografovaná. Jen málokterý kout nemáme zdokumentovaný. Ale naše planeta je opravdu, ale opravdu velká. A stále ještě neobjevených archeologických nalezišť - anebo objevených, ovšem vykradači hrobů a nikoliv archeology - je tak nepočítaně. To je jeden z největších problémů současné archeologie: ty věci někde jsou, ale bůhví kde.

Kdo se do GlobalXploreru zapojí, dostane za úkol analyzovat satelitní snímky. Nejde ani tak o to objevit Macchu Picchu, jak spíš odškrtnout místa, kde žádné Macchu Picchu rozhodně nečeká. Sarah Parcak si slibuje, že takto zbude profesionálním archeologům víc času a energie na průzkum slibnějších míst.

Celý projekt je koncipovaný jako hra, protože pro úspěch je klíčové, aby s ním lidé trávili dost času. Takže zprvu plníte triviální úkoly a jednoduché snímky, postupně se dostáváte ke složitějším strukturám a přebíráte čím dál tím větší zodpovědnost. Zda ty nejlepší počítačové hledače nakonec vezme Parcak a její tým za skutečnými vykopávkami, ovšem není známo.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].