pondělí 5. 2. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Na favoritky ze Švédska to nestačilo, ale na aplaus domácích diváků ano. Ženský hokejový tým, ve kterém spolu hrají reprezentantky Severní i Jižní Koreje, má za sebou první mezinárodní zápas. Podle britského Guardianu je to „olympijský tým, o kterém se nejvíc mluví“.

V neděli Korejky nastoupily proti Švédsku v modrých dresech s bílým nápisem Korea přes bílou mapu fiktivně sjednocené země. Prohrály 1:3 - ale pokud měl zápas ukázat, že válkou rozdělené země dokáží aspoň v některých chvílích spolupracovat, tak jde prozatím o úspěch.

Reklama
Reklama

Nápad postavit jeden tým, který bude pochodovat na slavnostním zahájení pod jednou vlajkou a pak hrát na olympijském turnaji, vznikl teprve před měsícem, po letech zmrazených diplomatických vztahů. Mužstvo má symbolizovat smíření mezi Severem a Jihem po dobu olympiády, která by podle optimistů mohla být příležitostí ke zlepšení vzájemných vztahů i jinde než na ledě. I Soul podle Guardianu bere nadcházející hry jako „příležitost k oživení smysluplné komunikace po dlouhém období nepřátelství a diplomatického patu“.

Přípravný zápas ve městě Incheon poblíž Soulu, tedy zhruba 60 kilometrů od hranic, sledovalo kolem tří tisíc diváků a mnozí se jen těžko bránili dojetí. „Jsem nadšen,“ řekl reportérce agentury Reuters jeden z návštěvníků, který dorazil s rodinou. „Jaderná otázka se možná nevyřeší hned, ale z dlouhodobého pohledu je lepší, když se obě Koreje budou sbližovat. Jinak se nevyřeší nic,“ dodal divák Park Cheol-hyun.

Ne každý ale jeho nadšení sdílí. V době zápasu před halou protestovaly podle Guardianu „tucty“ odpůrců s jihokorejskými a americkými vlajkami, podle nichž to, co jiní považují za mírové gesto, dělá z her „olympiádu Pchojng-jangu“. Nadšená nebyla ani kanadská trenérka původně jihokorejského týmu Sarah Murray, podle níž nebylo snadné vysvětlit některým hráčkám z původního kádru, že se kvůli diplomacii na led nedostanou. Nicméně všichni kolem týmu podle ní berou situaci takovou, jaká je – a „snaží se z ní vzít to nejlepší“.

Potíž podle ní je, že schůzky trvají třikrát déle kvůli třem různým jazykům: korejština je oficiálně jen jedna, ale na Severu a na Jihu se jazyk během půlstoletí od korejské války vyvinul jinak. Problém prý bude i v tom, jak se sehrát. Po zápase však Kanaďanka nově nasazené Severokorejky, kterých je celkem dvanáct, pochválila. Se Švédskem bude její tým hrát znovu naostro za týden, ve skupině má ještě Švýcarky a Japonky.

https://www.youtube.com/watch?v=7vzPR7K5kFw

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Je to jen malé zhoupnutí, nebo začátek další krize? Miliony lidí držící úspory v akciích už týden nervózně sledují vývoj na světových burzách. Po letech růstu, živeného levnými penězi a dobrými zprávami o dobré kondici západních ekonomik, nastal nevítaný obrat.

Americký akciový trh, který je největší na světě a obvykle udává náladu i pro ostatní kontinenty, utrpěl minulý týden největší pokles cen za poslední dva roky. Americké akcie několik let překonávaly jeden historický rekord za druhým. Nynější vývoj v kombinaci s dalšími daty - jako je pokles cen ropy nebo kolaps na trhu s bitcoiny – však přináší „zlověstnější signál, po němž může přijít hlubší pokles“, píše Wall Street Journal.

Reklama
Reklama

Index S&P 500, který v sobě shrnuje vývoj akcií pěti set nejdůležitějších amerických firem, ztratil za poslední týden přes dvě procenta. To nevypadá jako nic dramatického, ale znepokojivý je trend, který od minulého pondělka na všech světových trzích panuje a který je jednoznačně negativní. Před týdnem index S&P 500 dosáhl nového historického rekordu 2873 bodů, což je mimochodem skoro dvakrát víc než před pěti lety. Málokdy v historii se akciím vedlo tak dobře, že by střadatelé otočili svoje peníze na dvojnásobek za tak krátkou dobu. Jenže právě to v poslední době zvedalo nervozitu, že konec zlatých časů musí být na spadnutí.

Výprodej pokračuje i po víkendu. Nový týden začal poklesem v Asii i v Evropě - a  k podobnému vývoji se podle předběžných sázek schylovalo i večer po otevření Wall Street. Opět nešlo o žádné radikální propady – evropský index Stoxx Europe 600 ztratil v pondělí 1,3 procenta, paniku nicméně vyvolává setrvalý pohyb směrem dolů: index klesá už šest dnů v řadě a v pondělí skončil na 12týdenním minimu. „Investoři do akcií hledají ujištění, že jde jen o zdravou korekci, kterou po impozantním vývoji na začátku roku kdekdo čekal. Ale dnešní pohyby ukazují, že výprodej ještě není u konce,“ napsala v pondělí odpoledne agentura Bloomberg.

Jedním z impulsů, který dal minulý týden burzy do pohybu, bylo zasedání americké centrální banky Fed minulou středu a její avízo ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Vyšší úroky znamenají pro podniky dražší peníze, a tedy vyšší náklady, což je perspektiva, která akciím dvakrát nesvědčí. Vzrůstající ceně peněz se navíc přizpůsobují i státní dluhopisy, které začínají nést lepší výnos než dřív, a z pohledu investorů tak představují pro akcie větší konkurenci. (Příčiny nynějšího propadu Bloomberg rozebral během víkendu ve dvou textech zdezde.)

Pokud se propad nezastaví, může to deset let po pádu Lehman Brothers přivodit další otřes na finančních trzích i v globální ekonomice. V akciích mají své úspory přímo či nepřímo desítky či stovky milionů lidí. V USA i v západní Evropě je pokles burz problém, který bezprostředně zasahuje i střední třídu – krátí úspory a brzdí chuť utrácet, což ve finále znamená útlum celého ekonomického koloběhu. Velké peníze mají v akciích i Češi, byť zpravidla bezprostředně přes investiční a penzijní fondy nebo životní pojistky, a ne v takové míře jako v západní Evropě nebo v USA.

Reklama
Reklama