pátek 16. 12. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Je možné uběhnout maraton za méně než dvě hodiny? Fyziologové říkají, že ano. Dokonce za trochu méně - 1:57:58 je prý nejzazší limit, za nějž se lidské tělo už nemůže dostat. Ale jak píše server Wired, kdo viděl výraz světového rekordmana Dennise Kimetta v cíli berlínského maratonu (čas 2:02:57), tuší, že ani ty dvě hodiny nebudou žádná legrace.

Takže sportovní velkofirma Nike, která se rozhodla, že to bude právě ona, kdo jednoho z maratonců k pokoření vpravdě historické mety dostrká, to bere vskutku ve velkém. V projektu Breaking2 smíchala vědce, inženýry, lékaře a trenéry do jednoho týmu, který má jeden jediný cíl: vypravit do speciálně uspořádaného maratonu běžce, nebo ještě lépe hned tři běžce, jejichž výsledný čas začne jedničkou.

Reklama
Reklama

Začala s tím v roce 2014; a její snaha – již sama firma přezdívá “mise na Mars” - vyvrcholí někdy na jaře příštího roku. Zatím není známo kde. Každopádně to bude několikakilometrový okruh chráněný před větrem, spíše v chladu než teple a s týmy vodičů, kteří budou závod udržovat v příslušném tempu.

Server Wired slibuje, že závěrečné měsíce a týdny bude sledovat přímo z místa. Všechny otázky, které vás doposud napadly, prý budou zodpovězeny. Menu slibuje, že je bude sledovat s vámi a pro vás.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Autoři populárních románů se snaží, seč můžou. Snaží se i vydavatelé. Autor tohoto menu měl například nedávno pocit, že v Česku už kromě Bible už neexistuje žádná jiná kniha než Dívka ve vlaku. Je to trochu jinak. Existuje spousta knih – ovšem žádná neexistuje tak, jako libovolná kniha o Harry Potterovi.

Jak píše server Quartz, je úplně jedno, jestli je právě v módě jóga, meditace nebo terapeutické uklízení, jestli je západní civilizace na vrcholu sil, nebo se hroutí pod tíhou lží označovaných za post-pravdu – a koho oceňují literární poroty diplomy. Protože nejprodávanější bude vždycky Harry Potter.

Reklama
Reklama

57_harry
J. K. Rowling, J. Thorne, J. Tiffany: Harry Potter a prokleté dítě

A ani to nemusí být kniha. Řeč je aktuálně o titulu Harry Potter a prokleté dítě, což je přepis divadelní hry. A mezi námi nijak zvlášť úchvatný, pokud si můžeme dovolit hodnocení. Přesto byla zmiňovaná Dívka ve vlaku až druhá nejúspěšnější kniha na americkém trhu, za letošek prodalo 1,2 milionu kusů. A pak je tu vítěz -  Harry Potter a jeho 4,18 milionu kusů.

Není to tím, že by Američané byli primitivové, které baví infantilní kouzla ve staroanglických kulisách. Ani tím, že porazit možná umně napsanou Dívku ve vlaku, která ovšem za dva roky zmizí v prachu literárního provozu, není zas takový výkon. Úplně stejně na hlavu by Harry Potter porazil i bestseller loňského roku, Postav hlídku od Harper Lee. Jsou prostě věci, na které je i Atticus Finch krátký.