Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Firma Nike chce dotlačit rekord v maratonu pod dvě hodiny

Dennis Kimetto • Autor: REUTERS
Dennis Kimetto • Autor: REUTERS

Je možné uběhnout maraton za méně než dvě hodiny? Fyziologové říkají, že ano. Dokonce za trochu méně - 1:57:58 je prý nejzazší limit, za nějž se lidské tělo už nemůže dostat. Ale jak píše server Wired, kdo viděl výraz světového rekordmana Dennise Kimetta v cíli berlínského maratonu (čas 2:02:57), tuší, že ani ty dvě hodiny nebudou žádná legrace.

Takže sportovní velkofirma Nike, která se rozhodla, že to bude právě ona, kdo jednoho z maratonců k pokoření vpravdě historické mety dostrká, to bere vskutku ve velkém. V projektu Breaking2 smíchala vědce, inženýry, lékaře a trenéry do jednoho týmu, který má jeden jediný cíl: vypravit do speciálně uspořádaného maratonu běžce, nebo ještě lépe hned tři běžce, jejichž výsledný čas začne jedničkou.

Začala s tím v roce 2014; a její snaha – již sama firma přezdívá “mise na Mars” - vyvrcholí někdy na jaře příštího roku. Zatím není známo kde. Každopádně to bude několikakilometrový okruh chráněný před větrem, spíše v chladu než teple a s týmy vodičů, kteří budou závod udržovat v příslušném tempu.

Server Wired slibuje, že závěrečné měsíce a týdny bude sledovat přímo z místa. Všechny otázky, které vás doposud napadly, prý budou zodpovězeny. Menu slibuje, že je bude sledovat s vámi a pro vás.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].