Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Fake news zažil už Abraham Lincoln

Autor: Library of Congress
Autor: Library of Congress

Tématem posledních týdnů jsou takzvané fake news – falešné zprávy, které se šíří zejména skrze sociální sítě. Lidé například na Facebooku sdílí weby, které nabízejí neověřené a štvavé informace. Debata se naplno rozpoutala po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje internet – takže se může zdát, že fake news ovlivňují společnost až v moderní době. Není tou tak, minimálně v Americe. Lživé zprávy už před sto padesáti lety téměř potopily šestnáctého prezidenta Spojených států amerických Abrahama Lincolna. Píše o tom server Quartz. 

Když se Lincoln v roce 1864 připravoval na další prezidentskou volbu, situace nebyla růžová. V Americe zuřila občanská válka a Lincolnovi protikandidáti se v předvolebním boji činili. Útok na republikánskou stranu přišel od kongresmana Samuela Sullivana Coxe. Ve své plamenné řeči obvinil republikánskou stranu z plánu na vytvoření nové americké rasy, která by vznikla křížením bělochů a černochů; tím prý chce Lincoln vyřešit rasové problémy v Americe. Demokraté se odkazovali na dokument Miscegenation: The Theory of the Blending of the American White Man and Negro, který oslavoval svazky mezi Afroameričany a bílými. Dokument dokonce vyzýval republikány, aby teze přijali do svého programu.

Když pak editor prorepublikánských novin the New York Tribune napsal, že manželství je výsostnou záležitostí páru, který se hodlá vzít, demokraté vybudili další diskusi, že republikáni podporují smíšené svazky. „Přední republikánský deník je nestydatým obhájcem míšení rasy, na které nahlíží jako na nejvyšší otázku sociální a politické filosofie,“ napsal demokratický deník The New York World.

Podobných dokumentů, které tvrdily, že republikáni plánují vytvoření „nové americké rasy“, se objevila řada. Později se ukázalo, že je to jedna z nejúspěšnějších fake news kampaní v Americe – a že zmíněný dokument o míšení ras vytvořili demokratičtí novináři usilující o potopení Lincolna. Chtěli s jeho pomocí rozšířit „rasovou úzkost“ mezi pracující třídou bílých republikánů, jak píše Quartz.

Prezidentu Lincolnovi se nakonec podařilo opět zvítězit, ale tento hoax ve společnosti zanechal stopu, která přetrvává dodnes. Přinesl anglickému slovníku dodnes používané slovo slovo miscegenation, které vzniklo z latinských slov miscerive (mísit) a genus (rasa).  Do té doby se pro mísení jakýchkoli skupin lidí užíval výraz “amalgamation”. Ovšem miscegenation znělo vědečtěji – a tudíž strašidelněji.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].