Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Facebookoví roboti komunikující neznámou řečí ještě nejsou Skynet

FaŠéf Facebooku Mark Zuckerberg  • Autor: REUTERS
FaŠéf Facebooku Mark Zuckerberg • Autor: REUTERS

Světovými médii se v červnu rozšířila zajímavá zpráva: společnost Facebook vytvořila roboty, kteří spolu umějí komunikovat. To ale není všechno – tihle roboti si spolu umějí nejen povídat, dokonce si pro svoji komunikaci vytvořili vlastní řeč, jíž lidé nerozumějí.

Daleko větší senzace ale přišla na konci července, když Facebook své nesrozumitelně textující roboty vypnul. Zejména bulvární média si krok vysvětlila tak, že firma dostala z nečekané svobody robotů strach a raději je vyřadila z provozu. Britské deníky jako The Mirror, ale i Sun, Independent nebo Daily Telegraph o události informovaly jako o hrozbě a zprávu o vyřazení robotů z činnosti doprovázely dystopickými vizemi vzpoury robotů a konce lidstva. „Takových článků se na internetu vyrojily desítky,“ všímá si server Quartz. A některé dokonce mluvily o jakémsi Skynetu - v narážce na fiktivní počítačový systém z filmové série Terminator, který se vzbouří proti lidstvu.

Všechno přitom bylo trochu jinak. Na úplném začátku byl experiment, jehož cílem bylo zjistit, zda spolu dva textoví „boti“, tedy virtuální entity používající automatické odpovědi, dokážou komunikovat. Roboti dostali za úkol podělit se o dvě hrušky, pomeranč a jablko, přičemž každý z nich měl zájem o jiný kus ovoce. Dokážou se domluvit, aby každý z nich dostal to, po čem touží?

Dva roboti pojmenovaní Alice a Bob spolu nejprve o ovoce smlouvali v angličtině, jak byli naprogramováni. Časem si ale spontánně vytvořili vlastní jazyk, jakousi robotštinu, v níž se jim komunikovalo snáz. Spíše než o vlastní jazyk šlo ovšem o nesmyslně poskládané věty. „Já můžu můžu já cokoli jiného,“ psal třeba Bob. - „Koule mají nula pro mě pro mě pro mě pro mě pro mě,“ odpovídala mu na to Alice.

Použití vlastního komunikačního kódu prý přitom dle autorů výzkumu nijak nezlepšilo schopnost robotů se dohodnout. Programátoři chtěli, aby roboti používali srozumitelnou angličtinu, a proto Boba a Alici „přepsali“ na pokročilejší verzi, která už komunikuje jasně. „Představa umělých entit, které si vytvoří vlastní jazyk, zní lidem mimo náš obor lákavě, ale ve skutečnosti se jedná o součást výzkumu umělé inteligence, který už existuje několik desetiletí,“ uklidňoval veřejnost jeden z výzkumníků ve Facebooku Dhruv Batra v příspěvku na sociální síti.

 „Když to řeknu jednoduše, entity pokoušející se vyřešit úkol si často nacházejí neintuitivní cesty, jak maximalizovat odměnu. To, že jsme analyzovali jejich způsob vyhodnocování odměn a změnili parametry experimentu, ještě neznamená, že jsme vypnuli umělou inteligenci,“ vysvětluje zároveň Batra.

Jak dodává server BBC, takové experimenty ani výsledky nejsou ničím novým. Podobné problémy prý zažívali vývojáři ve firmě Google, když vyvíjeli automatický jazykový překladač a učili ho větnou stavbu. „To, jak o události informovala média, vypovídá daleko víc o našem strachu a způsobu, jakým jsme zvyklí referovat o robotech, než o faktech,“ píše BBC.

Zároveň ale připomíná, že na poli umělé inteligence probíhá v současnosti prudký vývoj a experimenty jsou stále komplikovanější. Chování strojů a počítačových algoritmů je při těchto experimentech někdy nepředvídatelné, jak ukazuje i pokus s roboty na Facebooku. Proto se objevují varovné názory, že by se umělá inteligence neměla vkládat do zbrojních systémů. Jedním z těch, kdo před něčím podobným varoval, byl například britský vědec Stephen Hawking.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].