čtvrtek 4. 5. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Tento týden unikl na veřejnost fascinující dokument, byznysová prezentace australské pobočky firmy Facebook. Klientovi - velké bance - podle něj má nabízet, že dokáže rozpoznat náladu svých náctiletých uživatelů, především když jsou deprivovaní, smutní a nervózní, zkrátka zranitelní. A tedy „zranitelní“ a bezbranní i vůči reklamě, kterou je možné na ně zacílit.

Facebook leak popírá, označuje ho za zavádějící a lživý. Prý žádnou takovou technologií nedisponuje a všechno svaluje na reportéra listu The Australian, který o Facebooku schválně píše zaujatě.

Reklama
Reklama

“Je to lež jako věž,” oponuje mu na stránkách britského Guardianu Antonio Garcia-Martinez. Ten ve Facebooku dlouhá léta pracoval. “Až budete surfovat po internetu a hned potom na vás vyskáčou podobné reklamy na vašem profilu, vina je na mě. Pomáhal jsem tuhle funkci vymyslet už v roce 2012,” začíná svůj článek.

A pokračuje, že není nejmenších pochyb, že Facebook něco podobného umí. A také že není nejmenších pochyb, že právě tohle svým klientům nabízí. Jak dodává, představa, že Facebook ohromnou záplavu dat snadno zpeněžuje, je mylná. Stojí to hodně a hodně práce a hodně a hodně kutání analytiků. Když se však malé zrno oddělí od spousty plev, výsledek je hodně drahocenný. Jak ukazují čtvrtletní finanční výsledky Facebooku.

Takže nemůžeme čekat, že by se firma tohoto zdroje příjmů vzdala. Jistěže dokáže zpeněžit teenagerský splín. Jistěže ví, že je lepší nabízet lichvářské půjčky Afroameričanům. Jistěže ví, že nabídka vojenské služby se snáz uchytí u mladých hispánských mužů. A jistěže toho bude využívat, i když veřejně tvrdí, že nic takového nefunguje, nic takového neví a nic takového se neděje.

Pokud tedy máte pocit, že nabízet cokoliv depresivním dospívajícím je nemorálnější než znuděným třicátnicím prodávat předražené legíny na jógu, protestujte, dělejte rámus a tlačte na Facebook veřejně. Jinak se nic nezmění.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Americký magazín Salon přináší rozhovor s historikem Timothym Snyderem - autorem knih Krvavé země a Černá zem a nově i O tyranii. Tedy vesměs týkajících se druhé světové války a následujících totalit. Hovor je o Donaldu Trumpovi a Snyderův vzkaz zní: Připravte se.

Donald Trump samozřejmě není fašista, nebo přinejmenším je nemožné jej takhle pojmenovat. Potíž je v tom, že Trump podle Snydera spoustu fašistických znaků vykazuje: svým vztahem k realitě (ignoruje ji), svým vztahem racionalitě a sdílené pravdě, emocím a mýtu (vždycky vyhrává to druhé), vztahem k institucím demokracie (nechápe je a opovrhuje jimi) a vztahem ke spoluobčanům (jsou to buď poddaní, nebo nepřátelé). Neboli, jak uzavírá Snyder: pokud vynecháme terminologický ostych, Donald Trump nakonec fašista je.

Demokracie nepřeje fašismu. Pokud si představíme jakousi nerozbornou demokracii, fašista v ní nemůže mít úspěch - v demokracii se pracuje s věcmi, jako je program, přístup k reálným problémům, obliba a pravidelné volby, které předchozí věci testují. Nic z toho fašista neumí, může prosperovat pouze ve stavu společenského vzrušení, kdy veřejnost na běžné věci nehledí. Ale jak známo, žádná demokracie není nerozborná, proto je pokus o převrat vlastně nevyhnutelný.

A právě na to se podle Snydera mají američtí občané připravit - na americkou verzi požáru Reichstagu. Podle Snydera to přijde tak do roka. A aby to známý historik nenechal jen tak ve vzduchu, máme po ruce už jeho dvacet rad, jak přežít v Trumpově Americe (Orbánově Maďarsku či Kaczynského Polsku). První z nich zní: Nepoddávejte se předčasně.

Snyder  se v poslední dob věnuje varováním před ohrožením demokracie a svobody často.  Zmíněných dvacet rad otiskl už koncem loňského roku a nedávno publikoval v New York Review of Books i dějinnou připomínku, jak rychle a snadno se může svobodná civilizovaná země sesunout do barbarské diktatury. Bylo to v březnu, kdy uplynulo 84 let od chvíle, kdy v Berlíně vzplála budova zmíněného Říšského sněmu. Po něm natěšený kancléř Hitler vyhlásil „nelítostnou válku zrůdným bolševickým teroristům“ a hned druhý den si vymohl zásadní omezení občanských práv.

A právě nyní vychází česky Snyderův knižní příspěvek k debatě o dalším osudu liberální demokracie. Svazek Tyranie: 20 lekcí z 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.

Reklama
Reklama