Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Facebook: Nechceme nést odpovědnost za mazání projevů nenávisti

Autor: AFP, Profimedia
Autor: AFP, Profimedia

Hned když německá vláda schválila zákon, který by pod hrozbou tučných pokut nutil provozovatele sociálních sítí, aby na svých platformách sami vyhledávali a mazali projevy nenávisti, bylo jasné, o jak kontroverzní návrh jde. Část kritiků namítala, že se na zahraniční firmy (zejména americké) přenáší ze státních orgánů odpovědnost za dodržování německých zákonů.

A přesně v této argumentační linii jde i vyjádření firmy, kterou by zákon, zasáhnul nejvíc – Facebooku. Německému ekonomickému týdeníku Wirtschaftswoche se podařilo získat prohlášení společnosti ještě před jeho pondělním zveřejněním: Facebook v reakci píše, že právní stát nemůže přenášet odpovědnost na soukromou firmu a že boj s projevy nenávisti (čti fake news) je „veřejným úkolem“, kterému se stát nemůže vyhýbat.

Kritiku si vysloužila i výše pokuty (až padesát milionů eur) a fakt, že Německo nekonzultovalo postoj s ostatními evropskými zeměmi (podle Facebooku vyžaduje boj s projevy nenávisti „celoevropské řešení“). Deutsche Welle (DW) si všímá zajímavého detailu, že tímto přímým prohlášením firma porušila zvyk komunikovat skrze PR agentury.

Zákon je momentálně projednáván v jedné z komisí Bundestagu a vláda by jej ráda viděla schválený do konce června. DW přitom sama upozorňuje i na další možná rizika navrhované legislativy. O tom, co je a není projevy nenávisti, by rozhodovali stejní lidé, kteří dnes rozhodují o tom, zda je ten který příspěvek neporušuje vnitřní pravidla sítě. A tito lidé – jak před časem reportoval deník Süddeutsche Zeitung – jsou často přepracovaní, špatně placení a minimálně vyškolení. Facebook v Berlíně zaměstnává 600 takových kontrolorů, kteří musejí za den posoudit až dvě tisícovky postů, často s násilným či pornografickým obsahem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].