pátek 3. 3. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Etna v posledních deseti letech nijak zvlášť nesoptila, nicméně pro počátek letošního roku zvolila rozvernější náladu. Dramatické fotografie ukazují vulkán, po němž tečou proudy lávy. Vulkanologové, kteří Etnu dlouhodobě sledují, sice mluví o “záchvatu vzteku”  - ale jakkoliv vizuálně dramatické, výbuchy jsou to jen strombolské, takže vlastně mírné.

Do Catanie v klidu doletíte, což je neklamné znamení, že Sicilané jsou v klidu. Před pěti lety totiž nedaleké letiště vyvržený sopečný prach ochromil. V trochu menším klidu jsou nanejvýš obyvatelé vesnic a majitelé statků na úpatí sopky: v případě tohoto výbuchu před tekoucí lávou člověk snadno uteče, dokonce spíše jen ujde, nemovitosti už nikoliv. A dosavadní pokusy proudy lávy usměrnit jsou úspěšné jen zčásti.

Výbuchy tedy pustoší pouze vrchol. Jak doporučuje server Wired, při příštích výbuších - pokud možno stále jen dramatických, ne však ničivých, například pliniovského typu, abychom zůstali u vulkanologické osvěty - se můžete díky řadě kamer dívat živě. Možností je celá spousta - tady,tady nebo tady.

https://www.youtube.com/watch?v=oI1jXPO9g7o

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Katalánci připravují další referendum o své nezávislosti, hlásí agentura Reuters. Plánují jej uspořádat do konce září. A to přesto, že centrální madridská vláda říká jednoduše, prostě a dlouhodobě: ani náhodou.

Nebylo by to v posledních letech poprvé. V Katalánsku se konal neoficiální plebiscit na podzim roku 2014. Naprosto jednoznačně zvítězila touha po samostatnosti: osmdesát procent voličů hlasovalo pro vznik katalánského státu nezávislého na Španělsku. Dalších deset procent nechtělo sice opustit španělské hranice, ale chtělo by vlastní stát v rámci Španělska, tedy větší nezávislost.

Tehdejší účast ale byla nízká, zhruba čtyřicet procent. Průběžné průzkumy ukazují, že Katalánci jsou ve skutečnosti ve věci své nezávislosti rozdělení půl na půl a zastánci setrvání velmi mírně převažují. Organizátory referenda - tedy katalánské politiky - to podle jejich slov příliš neznervózňuje. Jsou připraveni akceptovat jakýkoliv výsledek, ačkoliv katalánská politická elita se většinově staví za naprostou samostatnost.

Ať tak či onak, madridská vláda nehodlá proti výsledkům referenda ani protestovat (pokud by pro ni dopadlo špatně), ani jej vítat (kdyby dopadlo dobře), protože žádné referendum se konat nemá; a pokud možno ani nebude. S Katalánci je podle Madridu možné mluvit, ale ne pod pohrůžkou odštěpení.

Reklama
Reklama