Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Díváte se za chůze do mobilu? V Honolulu dostanete pokutu

Honolulu: Pozor na pokutu • Autor: AFP, Profimedia
Honolulu: Pozor na pokutu • Autor: AFP, Profimedia

Česko žije volbami, takže je na místě do povolebních vyjednávání vstoupit nějakou skutečně zásadní zprávou. Třeba novinkou z amerického Honolulu, hlavního města Havaje, které jako první větší světové město zavádí pokutu pro lidi, kteří za chůze nevěnují pozornost svému okolí, ale zprávě na Messengeru nebo proudu statusů na Facebooku. Policie bude mít nově možnost pokutovat až do výše pětatřiceti dolarů toho, kdo bude s očima upřenýma na obrazovku přecházet ulici - a to jak přímo ve městě, tak v jeho okolí.

Jak upozorňuje deník The New York Times, loni v USA zemřelo 5987 chodců, nejvíce od roku 1990. Meziročně vzrostl jejich počet o devět procentních bodů, což úřady dávají do souvislosti právě s prudkým rozšířením chytrých telefonů coby „častým zdrojem mentálního i vizuálního rozptýlení“ -  byť přímá souvislost mezi zvýšeným počtem úmrtí a rizikovým chováním spojeným s užíváním mobilů zatím nebyla přesvědčivě prokázána. Mentální a vizuální rozptýlení se týkají jak chodců, tak řidičů, u kterých to obvykle řeší separátní pravidla.

NYT tvrdí, aniž by upřesňovaly, z jakých zdrojů vycházejí, že uživatelům chytrých telefonů zabere o pětinu delší čas přejít ulici než chodcům bez mobilu v ruce. A riziko, že se dostanou do nebezpečné situace, je u nich čtyřikrát vyšší. Různá místa na světě se na mobily ve veřejném prostoru snaží reagovat různými způsoby – v kalifornském Haywardu kupříkladu vyvěsili cedule s nápisem „Hlavu vzhůru! Přejděte ulici. Až pak aktualizujte Facebook“.

Jinde v Kalifornii dokonce schválili politici symbolický zákaz používání mobilů při přecházení ulice. Symbolický, protože ho nelze zatím vymáhat, neboť o těchto otázkách rozhodují jednotlivé státy, nicméně s návrhem míří předkladatelé do kalifornského parlamentu.

V jiných zemích jdou odlišnou cestu, než jsou zákazy. V nizozemském Bodegravenu, malém městě nedaleko Amsterdamu, instalovala radnice světelné pruhy u přechodů na chodnících přesně v úhlu pohledu člověka, který hledí do mobilu. Pruhy změnou barev odrážejí změny na semaforech. Spíš než cestou potlačování či zakazování společenských trendů tak Holanďané reagují na jejich vývoj.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].