Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Demagog.cz: Na co si dávat pozor, když před námi politik začne šermovat grafy?

Když se politici pustí do podkládání argumentů vizualizovanými daty, měla by to být pro voliče radost. Ovšem jen v případě, že s těmi daty také umějí zacházet a používají je férově. Loni doprovodilo MPSV navýšení minimální mzdy grafem, za který by se nemusel stydět ani otřelý iluzionista. Letos se už čarování s osami naštěstí zdrželo a premiéra Sobotku ničím podobným nevybavilo. Na co si tedy dávat pozor, když před námi politik začne šermovat grafy?

Typickým případem je manipulace s měřítkem. Nejaktuálnější případ takového zkreslení najdeme v návrhu státního rozpočtu na rok 2017. Je o to paradoxnější, že jím vláda nabízí munici svým kritikům. Graf ukazuje nárůst počtu státních úředníků. Má ovšem takové měřítko, které pomalu navozuje dojem, že armáda úředníků za pár let ovládne svět. Posuďte sami z následujícího srovnání grafu ze státního rozpočtu a námi vytvořeného ze stejných dat:
Oficiální graf, jehož měřítko (osa y) se pohybuje v malém rozmezí 410 - 445 tisíc…

…a náš graf v běžném měřítku. Jak vidíte, k současným přibližně 437 tis. přibude nově asi 7,6 tis. nových státních zaměstnanců.

A co dalšího se v textu na Demagog.cz můžete dočíst?

  • Současná vláda v tom není sama: čáry ODS s grafy o schodku rozpočtu.
  • ČSSD a její graf, ze kterého byste řekli, že minimální mzda nebyla před zvýšením v roce 2013 v podstatě žádná.
  • Jak ODS zkreslila vývoj nezaměstnanosti a zamlčela každoroční cyklus.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].