Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Čína chce vytlačit Tchaj-wan z mezinárodní scény

Oslavy vítězství opozice na Tchaj-wanu • Autor: Globe Media /  Reuters
Oslavy vítězství opozice na Tchaj-wanu • Autor: Globe Media / Reuters

Mezi Čínou a Tchaj-wanem panovalo posledních osm let diplomatické příměří. Tchaj-wan je prosperující, demokratickou a svobodnou zemí, ovšem v očích pevninské komunistické totality je to jen odbojná provincie a špatný příklad pro ostatní čínské občany. Oficiálně ho uznává málokdo (23 zemí na světě, Česko například ne), pro Čínu vlastně neexistuje - nicméně tchaj-wanské zastoupení bylo tím čínským tolerováno a nikdo nedával třetím stranám ultimáta “buď my, nebo oni”. Tchaj-wan tak má po světě řadu pseudozastoupení, které fungují jako regulérní ambasády. To však končí.

Čínský ministr zahraničí projíždí v posledních měsících Afrikou a rozdává tamním vládcům miliardy dolarů. A ti na oplátku (někdy potichu, někdy nahlas) vzkazují Tchaj-peji, že se svým diplomatickým a obchodním zastoupením se má uklidit stranou. Naposledy je Nigérie vykázala z hlavního města Abuji do druhé metropole Lagosu. Předtím tak učinila Gambie či Zambie.

Je to obchod něco za něco. Číně přestává stačit, že brání diplomatickému uznávání ostrova, a chce svého svobodného souseda vytlačit z mezinárodní scény, píše server Quartz. A tak nabízí peníze, kterých má - zatím - přehršel. To je souboj, ve kterém se jí Tchaj-wan (ač v přepočtu na hlavu nepoměrně bohatší) nemůže rovnat. Což je pro Tchaj-wan velký problém, protože obchodní zastoupení a možnost obchodovat se světem jsou pro něj životně důležité.

Podle Quartzu to dokládá stále větší agresivitu Číny. A otázka je, na co kromě Tchaj-wanu narazí. Zatímco nastupující americký šéfdiplomat Rex Tillerson je smířlivý k Rusku, vůči Číně volí ostrý slovník: například když tvrdí, že Čínu odstřihne od umělých ostrovů, které si vybudovala v Jihočínském moři a osadila vojenskou technikou. Je samozřejmě otázka, zda to nejsou jen slova - podle mnoha analytiků může Číně někdo sebrat protiprávně postavené ostrovy jen jedním způsobem, a ten se jmenuje válka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].