úterý 21. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Dějiny lidstva jsou plné vrahů, ale jen málokterý si vyslouží palcové novinové titulky i bezmála padesát let poté, co byl zatčen a odsouzen. Charles Manson je jedním z nich. Zemřel ve věku 83 let ve vězení, kde si odpykával doživotní trest za sedminásobnou vraždu. „Jeho osoba byla symbolem konce éry nadějí šedesátých let, ale i důkazem, jak jsou moderní média schopná stvořit z vraha mýtus nejnebezpečnějšího muže Ameriky,“ píše o něm Karel Veselý na Radiu Wave.

Média vyobrazila Mansona jako konspirátora bez morálních zásad, jenž své stoupence manipuloval k páchání krutostí. Jako „zvrácený symbol našich časů“ popsal Mansona v červnu 1970 časopis Rolling Stone, který umístil jeho fotku na obálku s podtitulem Neuvěřitelný příběh nejnebezpečnějšího žijícího muže. Tady patrně začíná fascinace zločincem, kterého si Amerika spojila s koncem léta lásky a šedesátých let, podobně jako s násilnostmi na koncertě Rolling Stones v Altamontu.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=vdjOIVVbAd8

Coby neúspěšný folkový písničkář se Manson hudební slávy dočkal až ve vězení. Ještě během procesu v roce 1970 vyšlo album Lie: The Love and Terror Cult. Ve vězení se Manson dál věnoval hudbě, ale o slávu se starali spíš jiní – od sedmdesátých let hrály rockové kapely covery jeho písní. Po jedné z Mansonových obětí se také  pojmenovali britští Kasabian; a pak je tu samozřejmě umělecké jméno Briana Warnera, který na konci osmdesátých let odstartoval kariéru jako Marilyn Manson. „Charles Manson, fanoušek Beatles v šedesátých letech fascinovaný popkulturou, se tak ve vězení stal její nedílnou součástí,“ konstatuje publicista Veselý.

https://www.youtube.com/watch?v=wDNEX0IMaRk

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Tolerance sexuálního obtěžování se zvyšuje s přibývajícím věkem. Čím starší muži i ženy, tím “velkorysejší” postoj k mírnějším eroticky motivovaným výpadům. The Economist si za tím účelem nechal vypracovat rychlý průzkum (autorem je renomovaná agentura YouGov). Výsledky jsou s jednou výjimkou naprosto jednoznačné. Čím mladší muži, tím nižší tolerance ke třem příkladům sexuálního harassmentu - ostentativnímu pohledu na poprsí, spočinutí ruky na pozadí obtěžované osoby nebo hlasitým komentářům na téma přitažlivosti dané ženy. V případě dotazovaných žen se vyskytla jedna výjimka, mladší ženy projevují větší toleranci k okukování ňader než ženy středního věku, ale pak už se křivka také začne bortit.

Graf

Reklama
Reklama

Graf nabízí ucelený přehled a The Economist z toho vyvozuje, že jsme svědky proměny sociálních norem v přímém přenosu. Mladí lidé - a především mladí muži - jsou zkrátka “korektnější” než předchozí rozevlátější generace. „Mladí muži s větší pravděpodobností projevují ženám respekt a také se s nimi s větší pravděpodobností shodnou na tom, co je nebo není přijatelné,“ tvrdí deník. Dokonce říká, že jsou mladíci „konzervativnější“.

Je to tedy tak, že všechno chce čas? Že slintající kolegové se časem odeberou na zasloužený odpočinek a na světě zavládne konečně harmonie? Částečně, snad - pokud tedy dnešní pozorní mladíci časem nezpustnou. Britský týdeník nicméně má za to, že věci bude potřeba přece jenom trochu popostrčit. Všechno je hodně nové, nakonec sám termín sexuální harassment pochází teprve ze 70. let a drtivá většina případů dodnes zůstává bez povšimnutí - podle odhadů americké Komise pro rovné příležitosti v zaměstnání zažilo nějakou formu obtěžování 25% - 85% žen -  což je ovšem podle autora menu číslo natolik vágní, že stejně tak můžeme říct, že nemáme tušení.

The Economist k tomu říká, že je potřeba zavést jasná pravidla na úrovni firem. Provinilci musí vědět, jaký (nemalý) postih je čeká. K tomu je zase zapotřebí prosadit jasnou ochranu těch, kteří začnou o obtěžování otevřeně mluvit. Postoje se mění a dobře vychovaní mladí muži by mohli být dobrými spojenci.