Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Kultura

Charles Manson byl součástí popkuktury

Charles Manson; ilustrační foto • Autor: AP/ČTK
Charles Manson; ilustrační foto • Autor: AP/ČTK

Dějiny lidstva jsou plné vrahů, ale jen málokterý si vyslouží palcové novinové titulky i bezmála padesát let poté, co byl zatčen a odsouzen. Charles Manson je jedním z nich. Zemřel ve věku 83 let ve vězení, kde si odpykával doživotní trest za sedminásobnou vraždu. „Jeho osoba byla symbolem konce éry nadějí šedesátých let, ale i důkazem, jak jsou moderní média schopná stvořit z vraha mýtus nejnebezpečnějšího muže Ameriky,“ píše o něm Karel Veselý na Radiu Wave.

Média vyobrazila Mansona jako konspirátora bez morálních zásad, jenž své stoupence manipuloval k páchání krutostí. Jako „zvrácený symbol našich časů“ popsal Mansona v červnu 1970 časopis Rolling Stone, který umístil jeho fotku na obálku s podtitulem Neuvěřitelný příběh nejnebezpečnějšího žijícího muže. Tady patrně začíná fascinace zločincem, kterého si Amerika spojila s koncem léta lásky a šedesátých let, podobně jako s násilnostmi na koncertě Rolling Stones v Altamontu.

https://www.youtube.com/watch?v=vdjOIVVbAd8

Coby neúspěšný folkový písničkář se Manson hudební slávy dočkal až ve vězení. Ještě během procesu v roce 1970 vyšlo album Lie: The Love and Terror Cult. Ve vězení se Manson dál věnoval hudbě, ale o slávu se starali spíš jiní – od sedmdesátých let hrály rockové kapely covery jeho písní. Po jedné z Mansonových obětí se také  pojmenovali britští Kasabian; a pak je tu samozřejmě umělecké jméno Briana Warnera, který na konci osmdesátých let odstartoval kariéru jako Marilyn Manson. „Charles Manson, fanoušek Beatles v šedesátých letech fascinovaný popkulturou, se tak ve vězení stal její nedílnou součástí,“ konstatuje publicista Veselý.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].