0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Denní menu8. 6. 20183 minuty

Jiné jídlo neznamená špatné jídlo, říkal cestující kuchař Bourdain

Anthony Bourdain

Anthony Bourdain byl mistr svých řemesel – zazářil nejprve v kuchyni, stal se autorem bestsellerů a uspěl i na televizní obrazovce. Ve svých pořadech a knihách hovořil o lidském údělu bezprostředně navázaném na kulturu stravování. Díky tomu naučil své fanoušky přemýšlet naprosto jinak o cestovaní, jídle i o sobě samých. Upozorňoval na práva menšin a bojoval za lepší a bezpečnější pracovní podmínky pro zaměstnance v restauračním byznysu.

Tak popisuje nejslavnějšího televizního kuchaře a propagátora pouličního jídla, rebela s vzezřením rockové hvězdy nekrolog na serveru CNN. Přináší zprávu o jeho páteční sebevraždě ve věku 61 let. Vzal si život ve svém hotelovém pokoji v Paříži, kde právě pracoval na natáčení další epizody své úspěšné show Parts Unknown.

↓ INZERCE

Bourdain dlouhé roky pracoval jako postupně kuchař a šéfkuchař v newyorských restauracích. Senzace se kolem něj strhla ale až v roce 1999, kdy pro týdeník The New Yorker napsal fascinující text o zákulisí restauračního provozu s názvem Don't Eat Before Reading This, který předznamenal vydání knihy Kitchen Confidental na stejné téma.

Bourdain postupně stvořil vlastní cestovatelskou show Parts Unknown, která tento rok odstartovala již jedenáctou sezónu. Pořad natolik úspěšný, že za něj v roce 2013 přebíral Peabody Award pro výjimečná televizní, rozhlasová či mediální díla. Při přebírání svou práci popsal následovně: „Ptáme se na velmi jednoduché otázky: Co vás činí šťastnými? Co jíte? Co rádi vaříte? A všude na světě, kam přijedeme a položíme tyhle jednoduché otázky, dostaneme naprosto úžasné odpovědi.“

Připomeňte si při této příležitosti denní menu o jeho show:

Kromě setkání s vietnamským prezidentem Truong Tan Sangem měl Barrack Obama při první návštěvě Hanoje ještě jedno dostaveníčko. Na druhý večer se vypravil do místní malé restaurace, aby si tam dal místní jídlo bun cha společně s Anthonym Bourdainem – slavným kuchařem, který ve své kulinářské cestovatelsko televizní show bourá nejeden předsudek panující mezi různými kulturami.

V obsáhlém profilu, který pro The New Yorker napsal Patrick Radden Keefe, se tento propagátor pouličního jídla a šéfkuchař se vzezřením opečované rockové hvězdy stává někým, kdo dokáže dokonale komunikovat a respektovat nejrůznější prostředí. Základní přísadou je to, že Bourdain vždy v daném kraji přijímá i jeho mravy. A tak do sebe v Petrohradu klopí panáky vodky předtím, než se ponoří do mrazivých říčních vod, popřípadě v džungli na Borneu se mu od místních dostane té cti, že může propíchnout tučné prase.

Všude, kam se hne, okamžitě naváže vztahy s místními; brzy v zapadlých uličkách objeví ty nejúžasnější restaurace a často jej lidé pozvou i k sobě domů. Ostatně i jeho plán na celou televizní show, která pod různými jmény na různých kanálech běží od roku 2002, byl následující: „Budu jezdit po světě, hodně toho sežeru a v podstatě si budu dělat, co budu chtít.“ Producenti na to překvapivě slyšeli. Od té doby Bourdain procestoval stovku zemí a natočil téměř 250 epizod.

„Pochopil jsem, jak je pro něj důležitá myšlenka, že když je něco jiné, neznamená to, že to je špatné,“ vzpomíná Bourdain v The New Yorkeru na setkání s Obamou. A to je myšlenka, s níž se dokáže ztotožnit i on sám, když si dává do pusy cizokrajné pokrmy a vybízí k ochutnání i diváky.

https://www.youtube.com/watch?v=B0st2H8cOXw


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].