Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Brutální test maskulinity. Britské rozlučky se svobodou jsou stále divočejší

Pařba ve Vegas
Pařba ve Vegas

Rozlučka se svobodu dříve v Británii znamenala, že se několik mladých mužů sešlo v hospodě na pár drinků. Dnes se z ní stal brutální test maskulinity. Levné letenky umožnily těmto partám vyrazit na divoké mejdany do míst, kde je alkohol levný a silný, ovšem často se odtamtud vrací s mnohem většími ztrátami, než jsou kocovina a pořádné výpadky paměti.

Když se rozlučka se svobodou zvrtne – tak zní titulek článku, který pro deník The Guardian napsala Sirin Kale. Všímá si v něm pozoruhodné statistiky, kdy za poslední dekádu zemřelo při rozlučkách se svobodou přinejmenším 30 Britů – a jedná se o stoupající trend, protože jen v roce 2017 si tyto divoké akce vyžádaly 10 obětí. Nehledě na to, že tu navíc je vysoké číslo zraněných s trvalými následky.

Když se Mike Rutter vracel nad ránem do svého pokoje v hotelu na Ibize, který sdílel se svým plánovaným svědkem Lukem Rhodenem, ihned pochopil, že něco nehraje. Postel, do níž Rhodena uložil, když se mu udělalo zle z kombinace kokainu a extáze, zela prázdnotou. Zkoušel volat na recepci, ale to už se ve dveřích objevil hotelový manažer. Rhoden skočil z balkónu a nepřežil. Lidé, kteří scénu zahlédli, jej popsali jako vyděšeného a blouznícího. Ostatních devět mužů, kteří se Rutterovi rozlučky účastnilo, se vracelo domů mlčky; s tragédií se vyrovnávali po svém a velmi těžce. Jeden se dokonce odstěhoval do Austrálie, aby zapomenul. Pár dní poté se Rutter ženil – bez svého svědka.

Většina obětí rozluček se svobodou jsou mladí ženatí muži, často otcové dětí. Mají práci, aktivně sportují. Smrt je většinou zastihla mimo domov na místech jako Budapešť, Hamburk nebo Ibiza, kde nikdy předtím nebyli a vyrazili tam na víkend bez pojištění. Příčina smrti většinou souvisí s přemírou alkoholu a drog, které organismus buď nezvládne, nebo pod jejich vlivem dojde k nehodě.

Nebývalo to tak vždy, trend agresivních rozluček se svobodou se datuje teprve do nultých let, kdy levné letenky umožnily větší míře Britů cestovat do míst, kde alkohol teče proudem a strip bary jsou na každém rohu. Kolem rozluček se svobodou se vybudoval celý byznys a filmy jako Pařba ve Vegas zase vytvořily dojem, že kdo si z téhle akce něco pamatuje, moc se mu nepovedla.

Měl by to být přechodový rituál k dospělosti – a jak Kale s nadsázkou píše, tak jako mladí muži z Amazonie musí dát ruce do rukavic plných bodavých mravenců, i Britové podnikají něco, co zahrnuje bolest a jed. Hra přezdívaná „zubařské křeslo“, kdy vám alkohol lijí přímo do pusy, byla v roce 2010 v Británii zakázána, ale v roce 2013 při ní jeden muž na své vlastní rozlučce ve španělském letovisku zemřel.

Pětatřicetiletý Kit přináší v textu jednoduché a logické vysvětlení divokosti: „Když jste v partě chlapů, hodí vás to zpátky do klukovských let. A to je spojené se spoustou předvádění se a vzájemného hecování.“ Nikdo to nechce zkazit, nikdo nechce být za sraba, nikdo nechce přiznat, že už má alkoholu dost, nebo že do nějaké akce nepůjde. „A takhle lidé mohou umřít,“ uzavírá veterán rozluček.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].