Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Britská královská rodina chystá první gay svatbu

Autor: youtube
Autor: youtube

Odpůrci legalizace manželství stejnopohlavních párů se často odvolávají na tradice. Proto by je mohla zajímat zpráva, že první veselku dvou mužů nyní chystá rodina, která má péči o tradice jaksi v popisu práce. Tedy britská královská rodina. Zároveň ale jde o instituci, která se – nakonec jako všechny ostatní – mění v čase a reaguje na společenské změny. Také proto se nedávno princ Harry mohl oženit s rozvedenou ženou, což bylo ještě před pár lety nemyslitelné.

Nyní chystá svatbu vzdálený bratranec královny Alžběty Ivar Mountbatten, který se teprve předloni, v třiapadesáti letech, přihlásil veřejně ke své homosexuální orientaci. V kapli své venkovské usedlosti v Devonu si koncem roku vezme za muže o rok staršího Jamese Coyla, přičemž k oltáři ho doprovodí bývalá manželka, s níž má tři dcery.

Lord Mountbatten oceňuje velké společenské změny, které pozoruje i na vlastní rodině. Když vyrůstal, o homosexualitě se nemluvilo, jeho tři dcery ve věku od dvaadvaceti do patnácti let ovšem zprávy bez problémů přijaly. „Pro ně je to něco naprosto normálního. Je úžasné, jak dalekou cestu jsme urazili,“ říká.

On sám nakonec prožíval společenské změny na vlastním životě. Podle svých slov věděl o své orientaci od osmi let, nicméně výchovou a společenským tlakem byl zformován k životu muže heterosexuálního. Oženil se a měl děti. Ačkoliv s bývalou manželkou Penny měli láskyplný vztah, ona sama říká, že teprve nyní vidí svého bývalého muže skutečně šťastného: „Ani si neuvědomoval, jak trpěl tím, že potlačoval svoji skutečnou orientaci.“ Ke coming outu lordu Mountbattenovi pomohla právě skutečnost, že se seznámil se svým nastávajícím manželem.

https://www.youtube.com/watch?v=vaDGKIaP42s

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].