Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika, Společnost

Babiš se k tlaku na veřejnoprávní média připojuje cíleně

ANO zvažuje snížení poplatků pro ČT :: Netanjahu ztichne :: Odklad pro Řeky :: Konec Boko Haram? :: Clarkson útočí na BBC

Poslanec Martin Komárek • Autor: HN, Lukáš Bíba
Poslanec Martin Komárek • Autor: HN, Lukáš Bíba

Hospodářské noviny přinášejí zprávu, že hnutí ANO zvažuje snížení koncesionářských poplatků České televizi. Respektive - Andreji Babišovi vadí, že do hospodaření veřejnoprávní televize, která má k dispozici sedmimiliardový rozpočet, není vidět.

O tom, zda je způsob účetního reportování ve veřejnoprávní televizi nastaven správně, je možné se přít. Stejně tak o tom, jak účelně jsou finanční prostředky vynaložené. Ale rozhodně by o tom neměli rozhodovat Andrej Babiš s Martinem Komárkem, jenž neopomněl výtky oponentů označit za “blbosti”, asi aby udržel stranickou kulturu.

V tuhle chvíli nejde o kvalitu seriálů na prvním kanálu, ale o zpravodajskou ČT24 a dva či tři investigativní a publicistické pořady. Andrej Babiš tvrdí, “že snad každý ví, že některé reportáže na ČT jsou zmanipulované”. Je to typická tekutá věta na úrovni legendárních “prostě”. Takže ne, každý neví, že by redaktoři ČT činili největší novinářský hřích a svou práci upravovali podle cizích instrukcí. Je to mimochodem velmi sprosté obvinění.

Média, jež vlastní jeho šéf Andrej Babiš, jsou k hnutí ANO nejkritičtější • Autor: Milan Jaroš
Média, jež vlastní jeho šéf Andrej Babiš, jsou k hnutí ANO nejkritičtější • Autor: Milan Jaroš
Těžko si představit, že by si Babiš neuvědomoval, že se stává součástí kampaně prezidenta Zemana, jemuž asistuje senátor Veleba; muž, který se o zahraničí televizní tvorbu nezajímá, “ je Čech”). Komárek ujišťuje, že “pokud by hrozilo ovládnutí ČT, vezme si spacák jako Jan Ruml a vyrazí na Kavčí Hory”. Poslanci Komárkovi doporučujeme si spacák preventivně vyvětrat, protože by v tom případě na Kavčích Horách strávil opravdu dlouhý čas.

Andrej Babiš se k tlaku na veřejnoprávní média připojuje cíleně a tento atak roste. V zásadě to dává smysl: hnutí ANO dává najevo, že se mu některá pravidla - například že politik není velkopodnikatel a mediální magnát v jednom - příčí a odmítá je dodržovat. Existence nezávislých médií, která mohou s finanční podporou počítat i v případě, že se jeho redaktorům něco nepovede (pozor, nikoliv že něco zmanipulují), je příkladem přesně takových neefektivních pravidel. Blbostí a kravin, řeklo by se v ANO.

Petr Honzejk v HN dodává, že nejde jen o Babišovo hnutí a kontrolu Agrofertu. „A ostatní politici? Většina jich je na tom podobně jako Andrej Babiš. Objektivní a vyvážená informace je ta, která mi lichotí. Poctivě ale přiznejme, že kus téhle ješitnosti je v kdekom. Skoro každý, kdo platí televizní či rozhlasové poplatky, si připadá jako akcionář a je přesvědčen, že televize by měla vysílat jen to, co se mu líbí. Jenže je to jinak – televizním poplatkem si kupujeme cosi jako akciový podíl na čistém veřejném prostoru. Jistotu, že najdeme zastání, když nám bude někdo chtít upírat práva nebo si brát ze společného více, než mu náleží. Až si budeme jistí, že všichni vedeme debatu o veřejnoprávních médiích s tímto vědomím, můžeme se o změnách financování ČT a ČRo začít bavit. Do té doby buďme rádi, že máme systém, který sice nefunguje ideálně, ale velmi slušně,“ píše.

Benjamin Netanjahu se svou radikální rétorikou překvapivě vyhrál úterní volby v Izraeli. A nyní ji podle všeho mírní. Vznik palestinského státu nevylučuje, ač před volbami naznačoval opak. Netanjahuovo odmítnutí plánu, ve kterém cestu k míru spatřovali poslední čtyři američtí prezidenti, již způsobilo vážnou roztržku mezi Izraelem a jeho největším a nejdůležitějším spojencem.

Analytici očekávají, že nyní se vztahy mezi Netanjahuem a Obamou (v současnosti velmi chladné) budou pomalu zlepšovat. I když mluvčí Bílého domu Josh Earnest bez obalu označil Netanjahuovu předvolební kampaň za “cynický trik”. 

Řecko dostalovíce času a více peněz. Stalo se tak po nočním jednání mezi premiérem Tsiprasem a několika evropskými politiky, které se konalo na okraj evropského summitu. Výměnou za další půjčku, která oddálí řecký bankrot - ten by podle současných řeckých peněžních zásob přišel na konci dubna - musí řecká vláda přijít s novým návrhem reforem. Tanec řeckých nonkonformistů s evropskými věřiteli tak pokračuje.

Na hlavním summitu, tedy nikoliv v užším kruhu, se evropští státnici také shodli na budoucím postupu ohledně protiruských sankcí. Žádné nové nepřibudou, protože příměří je na východě Ukrajiny ve velké míře dodržováno. Ale budou zmírněny pouze v případě, pokud bude zcela naplněno minské ujednání. Rusko tedy může počítat s tím, že na červnovém summitu budou prodlouženy a“sankční život” nekončí. 

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan se nechal slyšet, že porážka obávané teroristické skupiny Boko Haram je otázkou několika týdnů, možná i jednoho měsíce. Svůj optimismus opírá o úspěchy, kterých nigerijská armáda (s podporou čadské, nigerské a kamerunské) v posledních dnech dosáhla, když začala ozbrojence zatlačovat.

Případnou radost z konce násilností, které za poslední tři roky stály život tisíce lidí, ovšem znejišťuje, že Jonathana čekají za týden volby - a tohle je tedy předvolební prohlášení. Ostatně reportér BBC Will Ross je skeptický k tomu, že by tak hluboká krize, jakou sever země prochází, mohla skončit tak rychle.

Kdo by se domníval, že průvodce televizního pořadu Top GearJeremy Clarkson se bude chovat pokorně, aby se mohl vrátit na obrazovku, tipoval by špatně. Kontroverzní moderátor byl dočasně suspendován poté, co měl „roztržku“ s producentem pořadu a udeřil jej. BBC oznámila, že vyšetřování incidentu je již u konce, ale rozhodnutí, zda Clarkson proslulý mnoha verbálními útoky bude muset odejít definitivně, ještě nevydala.

Skvěle placený a populární moderátor se nicméně dal na charitativní akci v Londýně slyšet, že ho BBC vyhodí, a popsal chování této instituce slovy, ve kterých se hojně vyskytovalo fuck. List Guardian připomíná, že jeho odchod by stál BBC miliony liber.

Video: Pokud lidé potřebují definitivní důkaz o globálním oteplování, zde ho podle magazínu Wired mají. Vizualizace vytvořená agenturou NASA ukazuje, že pokrytí Arktického oceánu ledem bylo letos v zimě nejnižší od začátku měření v roce 1979. 

Kulturní tip: Dita Saxová. ČT art, pátek 20. 3. 22:15. Snímek podle předlohy Arnošta Lustiga o židovské dívce, která přestála koncentrační tábory, ale zůstala sama; nikdo z jejích příbuzných a blízkých nepřežil. Osmnáctiletá Dita tak je mlčenlivá, neprůbojná a těžce se orientuje v poválečné společnosti.

01 • Autor: Respekt
01 • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].