Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika

Asad je horší než Hitler, pochlubil se Trumpův mluvčí znalostmi historie

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer  • Autor: REUTERS
Mluvčí Bílého domu Sean Spicer • Autor: REUTERS

Výrok to byl šokující i na „trumpovské“ poměry – a byla jen otázka času, než přijde omluva. Stalo se za pár hodin. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer si totiž opravdu zle naběhl, když chtěl vyjádřit míru pobouření nad syrským režimem a před zjevně překvapenými reportéry během tiskové konference prohlásil, že ani nacistický vůdce Adolf Hitler se nesnížil k tomu, aby zaútočil chemickými zbraněmi a aby „použil plyn proti vlastním lidem“. Ze záznamu tiskové konference, kde slova zazněla, je patrné, že si Spicer záhy uvědomuje, že přestřelil -  a později se za výroky omluvil coby „nevhodné a necitlivé“.

Incident nicméně otevřel minimálně dvě otázky: využití chemických zbraní nacisty během druhé světové války a Spicerovu kompetentnost. Jak totiž později mluvčí vysvětlil, výroky směřovaly k bojištím druhé světové války (stejně jako podobné výroky amerického ministra obrany).

Pokud mluvíme výhradně o bojových akcích, tam skutečně nacistické Německo sarin ani jiné chemické zbraně nepoužilo, přestože prvně jmenovaný nervový plyn byl v Německu ve třicátých letech vyvinut - to víceméně náhodou, při hledání pesticidu, který by napadal nervový systém hmyzu -  a na pokyn nacistů průmyslově vyráběn.

Jak upozorňuje magazín Atlantic, nevíme přesně, proč se nakonec Hitler rozhodl nevyužít chemické zbraně v boji. Jedna z teorií říká, že se obával odplaty Spojenců. Jak však ví kdokoliv se základními znalostmi historie, ale jak to opomenul „zmínit“ Trumpův mluvčí, nacisté plynem zabíjeli v koncentračních táborech.

Nad druhou otázkou a nad tím, kdo by mluvčího, který nezvládá práci, nahradil, se pak zamýšlí magazín Slate. Ať už to Spicer myslel jakkoliv, vyjádřil se neobratně v takové míře, v jaké by se to mluvčímu amerického prezidenta stávat skutečně nemělo. Výzvy k výměně, které zazněly třeba od demokratické političky Nancy Pelosi, nicméně Trump nevyslyšel.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].