Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu, Politika, Společnost

Argentinští fotbalisté zrušili zápas v Jeruzalémě. Palestinci hrozí Messimu

Plakát s Messim v Hebronu na Západním břehu • Autor: AFP, Profimedia
Plakát s Messim v Hebronu na Západním břehu • Autor: AFP, Profimedia

Argentinský fotbalový výběr odřekl sobotní přípravné utkání s Izraelem v Jeruzalémě a kolem celé záležitosti je docela poprask. Utkání se podle deníku Haaretz řešilo na nejvyšší úrovni, izraelský premiér Netanjahu si s argentinským prezidentem Macrim několikrát telefonoval. Macri se prý dokonce na utkání chystal s celou delegací argentinské židovské komunity, ale fotbalová asociace, hráči a trenér rozhodli v neprospěch zápasu. Hrát se mělo v Jeruzalémě a nebude - důvodem jsou údajně nespecifikované výhrůžky nejlepšímu argentinskému hráči Messimu ze strany Palestinců.

O palestinských výhružkách není pochyb. Šéf Palestinské fotbalové asociace Jibril Rajoub vyzval v otevřeném dopise fanoušky, aby pálili Messiho fotografie a dresy. “Je (Messi) obrovským symbolem a budeme na něj tedy útočit osobně a vyzýváme všechny, aby pálili jeho dresy a fotografie a aby mu přestali fandit. Stále doufáme, že nepřijede,” uvedl Rajoub a podotkl, že Messi má v arabském světě milióny fanoušků - a že je samozřejmě mít nemusí. Proti argentinskému výběru se demonstrovalo v Jeruzalémě i v Barceloně, kde se tým připravuje na nadcházející mistrovství světa v Rusku.

Hráči nemluví o politických důvodech, ale právě o bezpečí. Argentinský deník Clarín popisuje rozpaky hráčů reagujících na arabské demonstranty v Barceloně. “Mnozí nevědí, co přesně se v dlouhotrvajícím konfliktu na Blízkém východě děje,” tvrdí argentinští novináři. “Bojíme se o svou bezpečnost,” cituje deník (anonymně) jednoho z hráčů. Jediný hráč, který mluví na jméno, je Gonzalo Higuaín - a ten tvrdí, že “se udělala správná věc. Logika a zdraví jsou na prvním místě. Myslíme si, že je lepší do Izraele nejezdit”.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].