Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Americký soud zakázal zveřejnění šablony na 3D tisk zbraně

Šablona na zbraň není volně dostupná, a Wilsona, stejně jako jeho odpůrce, čeká pokračování právní bitvy.
Šablona na zbraň není volně dostupná, a Wilsona, stejně jako jeho odpůrce, čeká pokračování právní bitvy.

Právě dnes mělo být ve Spojených státech možné stáhnout si šablonu pro výrobu jednorázové střelné zbraně na domácí 3D tiskárně. Autor projektu, Texasan Cody Wilson, se v polovině července dohodl s americkou vládou a v podstatě vyhrál roční právní při - argumentoval, že šablona na zbraň je informace, a pokud by mu úřady bránily ji šířit (třeba i a proto, že výsledkem bude možnost vyrobit si nedohledatelnou zbraň), pošlapali by tím jeho ústavně zaručenou svobodu projevu. Podle dohody s americkým ministerstvem zahraničí (s tímto resortem, protože oficiálně šlo o to, zda Wilson porušuje nebo neporušuje americké zákony o exportu zbraní) mohl zbraníchtivému publiku nabídnout svůj software ke stažení ode dneška.

Jenže ne - jak píše (mimojiné) server The Verge, soud v Seattlu vydal předběžné opatření, jímž publikaci šablony zabránil. Vyslyšel tak stížnosti devíti státních zástupců, podle kterých to není zas tak jednoduché. Wilsonova ústavní práva možná jsou skutečně porušována, jenže zda stojí výš vyšponovaná interpretace ústavy, nebo, řekněme, veřejné bezpečí, to musí rozhodnout soud, nikoliv ministerstvo. A tak jako neústavní napadly dohodu mezi Wilsonem a ministerstvem. Soud jim dal za pravdu, šablona na zbraň není volně dostupná, a Wilsona, stejně jako jeho odpůrce, čeká pokračování právní bitvy.

Co si o tom všem myslí prezident Donald Trump je nejasné, jde tu sice o rozhodnutí jeho vlády, ale on sám ve včerejším prezidentském tweetu prohlásil, že “se na věc dívá”, už mluvil s Národní Rifle Association, hlavní platformou ozbrojených občanů, a “celé to nedává moc smysl”.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].