0:00
0:00
Denní menu17. 10. 20174 minuty

Ač se mnohým nelíbí, Kurz může být nadějí na proměnu Rakouska

Sebastian Kurz polarizuje Rakousko. Třetina země ho zvolila a ještě větší část Rakušanů ho chce za příštího kancléře. Příznivci levice a část liberálů ho naopak nesnesou; z jejich pohledu je totálním politickým pragmatikem, který v kampani převzal protiimigrantskou rétoriku nacionalistů a přeháněl problémy, které jsou s imigraci spojené. Tito kritici zřejmě odmítnou následující perspektivu: pokud se Kurz opravdu stane příštím kancléřem, nabízí Rakousku velkou šanci.

Při nástupu do čela lidovců v květnu konzervativní lidovce zabalil do nového papíru: přejmenoval je na „Kandidátka Sebastiana Kurze – Noví lidovci“ a dal straně novou barvu. Místo tradiční černé jsou nyní loga tyrkysová. U marketingu změny nekončí. Lidovci byli na jaře v průzkumech tak slabí a Kurzova popularita tak vysoká, že si výměnou za nástup do čela strany vymohl neobvyklé podmínky. Určil složení spolkové volební kandidátky a dosadil na ni osobnosti, které se dosud stranické politice vyhýbaly.

Působí to autoritářsky, skoro babišovsky. Rakouský kontext je ale jiný. V lidové straně dosud moc neležela v rukou předsedy. Drželi ji vlivní šéfové konzervativců v devíti spolkových zemích a předáci zájmových skupin, jež se v rámci partaje organizovaly – svazu zemědělců či hospodářské komory. Tito aktéři mají v Rakousku ve srovnání se zbytkem Evropy nezvykle velkou moc a ve prospěch svých zájmů blokovali zásadní reformy na národní úrovni. Kurz to zkouší změnit a nynější výhra ve volbách zvyšuje šanci, že to nebude jen kosmetická úprava, ale trvalejší reforma lidovců. Ostatně sociální demokrat Christian Kern cítí, že by jeho strana potřebovala podobnou proměnu.

↓ INZERCE

Pokud se opravdu Sebastian Kurz stane kancléřem, slibuje zemi změnit podobně jako lidovou stranu. Poválečné Rakousko je vystavené na obrovském vlivu zemských vlád, odborů a zaměstnavatelů. Systém vedl k dnešnímu blahobytu a překlenul meziválečnou nenávist mezi pravicí a levicí. Přináší však i problémy. Jak bylo řečeno, představy a zájmy zmíněných struktur se často vzájemně blokují a brzdí reformy. Pravicoví populisté nevyrostli jen na odporu k migraci a EU, ale minimálně stejnou měrou na protestu vůči nehybnosti rakouské politiky. „Potřebujeme vládu, která bude konečně vládnout,“ slibuje Kurz a chce upravit rozdělení pravomocí mezi centrální vládou a spolkovými zeměmi i omezit práva zaměstnavatelů a odborů.

„Zásadní otázkou těchto voleb je, zda se slib reforem ve školství, zdravotnictví, daních a státní správě podaří splnit,“ říká vídeňský politolog Peter Filzmeier. Mnohé úpravy si totiž vyžádají dvoutřetinovou ústavní většinu a není jasné, zda ji Kurz může získat. V předvolební kampani nebyl konkrétní. Rakouská středová a pravicová média k němu byla vstřícná a k podrobnému vysvětlení plánů ho netlačila. Šance však je, že jeho nezpochybnitelný politický talent a schopnost vyjednávat toto volání po změně naplní. A tím také zastaví dlouhodobý vzestup Svobodných.

Tato nacionalistická a populistická strana možná bude Kurzovým menším koaličním partnerem. Kritika takové vlády je nabíledni: do vládního mainstreamu opět vstoupí strana, kterou založili bývalí nacisté, vyrostla z germánských buršáckých spolků a staví na demagogii a polopravdách. Politolog Filzmeier říká, že vláda s účastí Svobodných nebude mířit k vystoupení Rakouska z EU, ale ani nepodpoří Emmanuelem Macronem navrhovaný přesun pravomocí z národních na evropskou úroveň.

Nabízí se ovšem i jiná perspektiva: 45 z uplynulých 72 let Rakousku vládly velké koalice lidovců a sociálních demokratů. A byla to další příčina výše zmíněné politické nehybnosti, kvůli které tolik voličů přechází od zavedených stran ke Svobodným. Zapojení populistů do vlády je může dlouhodobě oslabit, když voliči ucítí a uvidí, že slibují nesplnitelné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].